Institut intermédií bude ve dnech 25. a 26. října hostit již pátý ročník festivalu věnovaného robotům a umělé inteligenci Café Neu Romance. Festival nabízí prostor pro setkání odborníků, veřejnosti, lidí, robotů a hledání odpovědí na znepokojivé a provokativní otázky vztahu člověka a umělé inteligence.
Program je zaměřen především na témata týkající se “soužití” lidí a robotů, ale i na možností využití umělé intelligence v oblasti umění.
Jak daleko je současný vývoj robotů a umelé intelligence? Co znamená být člověkem ve společnosti, která je stale víc obklopena technologií? Čím mohou roboti obohatit hudbu a umění, co lidé neumí? Je složitější nazkoušet dobré divadelní představení s lidmi nebo s roboty? Mohou roboti vzbudit lidské emoce? Co můžeme očekávat od využití robotů v architektuře?
Na tyto otázky budou hledat odpovědi čeští I zahraniční odborníci v několika přednáškách a panelových diskusích. Program začíná v 9:30 a končí večer po devatenácté hodině.
Druhý den festivalu, středa 26.října, je zaměřena především na divadelní problematiku. Jak mohou roboti obohatit současné divadlo? Po dopolední diskusi odborníků se diváci mohou zapojit do interaktivního robotického divadelního workshop, který se koná od 13.00 do 16.00 hodin.
Na festivalu bude diskutovat například Václav Janoščík (katedra fotografie FAMU), dánský badatel Philip Hilm a profesor Berlínské Beuth university Manfred Hild. Dále Suguru Goto, mediální umělec jeden z nejoriginálnějších umělců nové japonské generace. Milan Gustar, který spolupracuje s Davidem Černým, Krištofem Kintěrou a Federico Diazem a zabývá se zejména elektroakustickým zvukem a musikantka Blanka Maděrová (univerzita Harvard) a mnoho dalších osobností zabývajících se robotikou z pohledu filosofického, sociologického, uměleckého či technického.
Vstup je volný.
Program na www.iim.cz