Nabitý program ráno na FJFI ČVUT odstartovala Monika Robotková exkurzí do výzkumu částicové fyziky. Mladá vědkyně z katedry fyziky FJFI ČVUT hovořila mimo jiné o tom, jak částicová fyzika hledá odpovědi na otázky o fungování vesmíru. Studentky pak zajímalo třeba to, jak se daří pozorovat antičástice nebo co je Higgsův boson. Oboru patřilo i několik odpoledních workshopů katedry fyziky, kde například středoškolačky s doktorandkou Dianou Máriou Krupovou pozorovaly protony a miony z kosmického záření v mlžné komoře nebo při cvičení vedeném studentkou Natalií Majerovou vyhodnocovaly data z experimentu na Velkém hadronovém urychlovači LHC v Evropské laboratoři pro jaderný výzkum CERN ve Švýcarsku.
Do výzkumu v terénu pak posluchačky “zavedla” doktorka Lenka Thinová z katedry dozimetrie a aplikace ionizujícího záření FJFI ČVUT. Vědkyně popsala způsoby měření radioaktivity i to, jak se před ní chránit. Hovořila o průzkumech míst po těžbě uranu či uhlí, kontrolách v okolí jaderné elektrárny Temelín, ale i o aplikacích v medicíně. Téma dozimetrie bylo novinkou letošního programu a vzbudilo velký zájem. Ve workshopech pořádaných zmíněnou katedrou si pak studentky vyrobily třeba gelový dozimetr pod vedením doktorky Kateřiny Pilařové. A doktorandka Irina Danilova jim ukázala, jak se hodnotí radiační poškození DNA fluorescenčním mikroskopem.
Expertka na energetiku a analytička Šárka Jablonská dále dopoledne mluvila o současných i budoucích výzvách plynárenství. Popsala dopady covidové krize a ruské agrese vůči Ukrajině na původně plánované využití zemního plynu jako mostu k zelené energetice. Shrnula způsoby a výsledky snižování závislosti EU na plynu z Ruska. Vědkyně také nastínila několik projektů zkoumajících budoucí možný rozvoj transportu a využití zeleného vodíku. Také toto téma studentky velmi zaujalo a s přednášející o něm diskutovaly i během obědové pauzy. Šárka Jablonská je doktorandkou na katedře ekonomiky, manažerství a humanitních věd FEL ČVUT, zároveň pracuje ve společnosti NET4GAS.
Jak si zvolit obor a pak ho zvládnout?
Šárka Jablonská byla i jednou z vědkyň, které v pozdější panelové diskusi hovořily o své cestě studiem přírodních a technických oborů na vysoké škole a do světa vědy. O zážitky a zkušenosti se dále podělily také matematička profesorka Edita Pelantová, vědkyně v oboru teoretické fyziky Radka Vozábová a fyzikální chemička Alena Zavadilová – trojice výzkumnic působících na FJFI ČVUT. Studentky zajímalo třeba to, jak ustát přestup ze střední na vysokou školu, skloubit vědeckou práci a osobní i rodinný život, nebo zda hrozí, že vědkyně zůstane bez práce. Samy výzkumnice také zavzpomínaly, jak zvládaly náročná studia a na návyky, které jim pomohly.
„Zkoušejte všechno, zajímejte se o různé věci, abyste našly to, co vás baví. Jakmile budete vědět, co vás baví, tak to studujte,“ vyzvala studentky paní profesorka Pelantová. Podle Aleny Zavadilové by se člověk rozhodně neměl bát dělat to, co není z hlediska okolí zrovna konvenční. A také Radka Vozábová a Šárka Jablonská zdůraznily, že je třeba nenechat se při volbě oboru odradit předsudky.
Odpolední workshopy pak vedle dozimetrie a částicové fyziky zavedly studentky i do řady dalších oborů. Na FEL ČVUT si například zkusily naprogramovat robota podle rad doktorandky Jindřišky Deckerové z katedry počítačů, doktorka Ladislava Černá z katedry elektrotechnologie je pak uvedla do výzkumu fotovoltaiky a účastnice jejího cvičení si vyrobily i vlastní solární lampu. Členky studentského spolku wITches zase některé účastnice seznámily s programováním v Pythonu. V rámci FJFI ČVUT pak středoškolačkám přiblížila výzkum laserů profesorka Helena Jelínková z katedry fyzikální elektroniky. A do tématu programování na kvantovém počítači studentky nahlédly při cvičení, které měla na starost Magdaléna Parýzková, studentka na katedře fyziky FJFI ČVUT.