Vznik bastlírny inicioval technický ředitel firmy BTL Ing. Tomáš Drbal, který se také v pátek 24. listopadu zúčastnil jejího slavnostního otevření. Nová laboratoř je zaměřená na podporu praktické výuky elektroniky a realizaci studentských projektů.
Laboratoř vytváří prostředí, kde studenti mohou efektivně rozvíjet své dovednosti a získávat praktické zkušenosti s moderními technologiemi na úrovni, se kterou se setkají v průmyslové praxi. Tato iniciativa posiluje propojení mezi akademickým světem a průmyslem, což přispívá k celkovému rozvoji technického vzdělání a inovací v oboru elektrotechniky.
V bastlírně mohou najednou pracovat až čtyři studenti, ovšem vždy v dozoru vyučujícího. "Máme zde dvě pracoviště pro osazení, pájení a vývoj. A dvě pracoviště pro charakterizaci, kde jsou k dispozici například osciloskopy, multimetry a zdroje napájení. Kromě toho zde mají studenti k dispozici frézku na tvorbu plošných spojů a 3D tiskárnu," ukazuje dr. Adam Bouřa z katedry mikroelektroniky.
Výroba prototypu i zkoumání medicínských přístrojů
"Frézka umožňuje velmi precizní návrh a výrobu oboustranných plošných spojů na desce v rámci prototypové výroby. Je tedy určená pro rychlý návrh a realizaci prototypu během několika desítek minut až jednotek hodin. Až si student desku odladí, může si ji následně nechat vyrobit profesionálně," popisuje dále dr. Bouřa.
Firma BTL zároveň do laboratoře poskytla i zařízení, která nejsou určena pro vývoj, ale pro výuku biomedicínských senzorů. Jedním z nich je přístroj sloužící k ohřevu tkání krátkovlnným elektromagnetickým polem, který vyžaduje zasvěcenou obsluhu. Na něm mohou vyučující ukázat studentům, jakým způsobem jsou medicínské přístroje řešeny z hlediska konstrukce a bezpečnostních prvků.
Kromě samostatné práce studentů na projektech v laboratoři probíhá i standardní výuka. Jedná se o cvičení ze senzorových systémů, zabezpečovací techniky a také se v ní programují mikrokontrolery.
Vyučující z katedry mikroelektroniky zvou do bastlírny každého z FEL, kdo má zájem prakticky realizovat svůj projekt v oblasti mikroelektroniky. "Neváhejte se přijít podívat, já či kdokoli z vyučujících na katedře vám rádi laboratoř ukážeme. Prostor se tu pro vás vždycky najde," vzkazuje dr. Bouřa.
Autorem fotografií je Petr Neugebauer, FEL ČVUT.