Hlavním cílem projektu Karla Řezáče je prozkoumat přenositelnost a škálovatelnost předchozích úspěšných experimentů s před-ionizací plynné zátěže, které byly dosaženy na velkém zařízení GIT-12 v Tomsku během předchozí dlouholeté spolupráce. Navazující výzkum bude probíhat na středně velkém zařízení MAIZE (elektrický proud v maximu až 1 MA s dobou nárůstu 100 ns) na University of Michigan v Ann Arbor.
"Na tento dlouhodobější výjezd se velmi těším, zvláště na spolupráci s prof. Ryanem Mc.Bridem a celou jeho vědeckou skupinou, která je celosvětově velmi významným školícím střediskem doktorandů v našem vědeckém oboru. Na univerzitě v Michiganu mají velmi pěkně vybavenou laboratoř, s výše popsaným zařízením MAIZE a mnoha dalšími přístroji pro diagnostiku plazmatu. Samozřejmě že i já se budu snažit nějak přispět, jak k vylepšení experimentů, tak k výuce studentů, zvláště pak mými znalostmi v diagnostice rychlých fúzních neutronů a iontů. Zároveň budu sledovat, jak pracují s doktorskými studenty v USA. Toto a další získané experimentální zkušenosti bych chtěl přenést k nám na FEL ČVUT.” říká Karel Řezáč.
Stipendista je členem skupiny Silnoproudých výbojů na katedře fyziky FEL ČVUT, která se zabývá základním výzkumem horkého a hustého plazmatu, především výzkumem silnoproudých výbojů podobného blesku.
Doktor Řezáč se specializuje na diagnostiku plazmatu, numerické simulace a na návrhy diagnostických přístrojů pro měření fúzního plazmatu. Podílí se na výuce předmětů Fyzika 1, Fyzika 2 a vede přednášku Diagnostika plazmatu. Vystudoval FEL ČVUT a získal Cenu rektora ČVUT za vynikající doktorskou práci, v níž se věnoval rekonstrukci energetických spekter neutronů produkovaných v z-pinčových fúzních experimentech.
Z výzkumníků FEL ČVUT už v minulosti získali Fulbrightovo stipendium například doc. Milan Polívka (Pennsylvania State University), prof. Daniel Sýkora (University of Utah), dr. Jiří Zemánek (MIT) a další.