Do pátečního finále postoupilo ze 171 robotů a 4 listopadových předkol celkem 36 týmů, z toho 6
na divokou kartu a 1 univerzitní tým z programu Kybernetika a robotika na FEL ČVUT. Jako vždy se finále konalo v Zengerově posluchárně FEL ČVUT na Karlově náměstí 13.
Organizátor: „Výkony robotů byly naprosto úchvatné“
„Letos měli roboti za 90 sekund odklidit co nejvíc míčků z hrací plochy a zároveň měli dovoleno vyhazovat nechtěné míčky do soupeřova pole, a tak mu komplikovat práci,“ říká hlavní organizátor Robosoutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT. „To, jaké výkony dnes roboti předvedli, ale bylo naprosto úchvatné, i v porovnání s předkoly – studenti prostě vyladili ta nejlepší vozítka tak, že byla super efektivní a dělala minimum chyb. Další zvláštností tohoto finále byl úspěch univerzitního týmu na 2. místě. Do Robosoutěže pro střední školy se běžně jeden nebo dva týmy z FEL ČVUT hlásí, ale obvykle nejsou tak úspěšní a motivovaní jako středoškoláci.“ Roboti podle pravidel museli být sestavení z povolených stavebnicových součástek a fungovat autonomně, tedy bez ovládání s pomocí hlasu, Bluetooth či jiného komunikačního kanálu.
Vítěz 16. ročníku Robosoutěže
Tým: HA!pozdě
Složení: Matvej Leščinskij, Tomi Borka a Matěj Neškudla
Škola: Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha 4
2. místo
Tým: Řízky >> přednáška lingebry
Složení: Jáchym Kouba, Vlastimil Hošek, Jaromír Čudek
Škola: FEL ČVUT
3. místo
Tým: FREAKBOT
Složení: František Šimek, Petr Saksun, David Žajdlík
Škola: Smíchovská střední průmyslová škola a gymnázium, Praha 5
Vítěz soutěžní kategorie Design robota
Tým: Kachna, pivo, byznys
Složení: Pavel Škop, Adam Beyer, Anežka Harvanová
Škola: Gymnázium Voděradská, Praha 10
Vítězové se dostanou na FEL ČVUT bez přijímaček
Soutěž se tradičně koná pod záštitou Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, generálním partnerem
16. ročníku byla společnost BTL Medical Development a.s., dalšími sponzory pak firmy MathWorks, HUMUSOFT, Škoda Auto, FANUC, SICK, Applifting a Strand. Kromě hmotných cen od těchto partnerů dostali členové vítězných týmů jednu důležitou odměnu – můžou nastoupit do studia na FEL ČVUT
bez přijímacích zkoušek. To se samozřejmě netýká týmu Řízky >> přednáška lingebry, který obsadil
2. místo a jehož členové už na pražské technice už studují.
Podrobnosti o Robosoutěži FEL ČVUT pro střední školy, soutěžící týmy, popis úlohy i další podrobnosti se nacházejí na webových stránkách nebo Facebooku. Finále je možné také zhlédnout v záznamu na YouTube kanále FEL ČVUT zde.