Precizní měření slabých magnetických polí je oblast, která hraje klíčovou roli nejen v geofyzice a metrologii, ale i v lékařské diagnostice nebo kosmickém výzkumu. Habilitační přednáška se zaměří na principy fungování moderních, precizních vektorových magnetometrů pro nízká magnetické pole - ortogonální fluxgate a kvantový, supravodivý SQUID. Představí jejich využití v měření geomagnetického pole a metrologii a jejich omezení dané principem funkce. Součástí prezentace jsou přístupy ke snižování a stanovení nízkofrekvenčního šumu v reálném prostředí, kde dosažené výsledky ve výzkumné skupině představují stav techniky v oboru. Přednášející rovněž představí výsledky spoluprací s akademickými partnery a příklady praktických aplikací precizních magnetometrů.
Ing. Michal Janošek, Ph.D. působí jako odborný asistent na katedře měření Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Vystudoval měřicí a přístrojovou techniku na FEL ČVUT, kde v roce 2014 úspěšně obhájil i doktorskou práci v oboru měřicí technika. Již během doktorského studia absolvoval výzkumné pobyty na TU Braunschweig, Stellenbosch University a v South African National Space Agency (SANSA), kde působil jako post-doktorand a hostující vědec opakovaně mezi lety 2018 až 2024. Jeho výzkumné aktivity se zaměřují především na přesná měření velmi slabých magnetických polí a jejich využití v geofyzice a medicíně. Na toto téma publikoval přes 20 článků v impaktovaných časopisech a je spoluautorem dvou evropských patentů.
V pedagogické oblasti se věnuje výuce předmětů Moderní sensory, Pokročilé sensory a Zpracování a digitalizace analogových signálů, a to jak v češtině, tak v angličtině. Podílel se na tvorbě vysokoškolské učebnice a v posledních letech působí jako školitel i školitel specialista doktorandů. Studenti opakovaně oceňují jeho výuku výborným hodnocením ve fakultní anketě.
Habilitační práce doktora Janoška s názvem "Precise magnetometers for geophysics and metrology" byla velmi pozitivně hodnocena všemi třemi oponenty - prof. Marinou Diaz Michelena (INTA, Španělsko), Dr. Wernerem Magnesem (Rakouská akademie věd, Institut pro výzkum vesmíru) a RNDr. Zdeňkem Arnoldem, CSc. (Fyzikální ústav AV ČR). Oponenti vyzdvihli zejména vysokou odbornou úroveň práce, rozsáhlou publikační činnost autora, jeho zapojení do mezinárodní spolupráce i přímý dopad výzkumu na praktické aplikace v průmyslu.