„Jednoduše řečeno, v naší práci hledáme, za jakých podmínek mají dvě události společnou příčinu. Vzali jsme filozofické téma s matematickou formalizací, díky které jsme byli klasickými matematickými postupy schopni v této mezioborové oblasti také něco objevit,“ popsali studentky a student.
Oceněnou práci vedli profesoři Mirko Navara a Pavel Pták z výzkumné skupiny Strojové učení na katedře kybernetiky. S prof. Navarou oceněný tým začal zkoumat toto téma před více než rokem v předmětu Týmový projekt. Své výsledky následně publikoval v uznávaném časopise Mathematica Slovaca. Prezentovali je také na mezinárodních konferencích IQSA v Bruselu, v Katowicích a na studentské konferenci First Independent Home Seminar (FIHS).
Jan Ševic, student programu Otevřená informatika, k úspěchu podotkl, že týmu přinesl radost a pocit z dobře odvedené práce. Dominika Burešová, studentka programu Elektrotechnika, energetika a management, pak doufá, že jejich úspěch inspiruje další studující FEL, aby se do budoucích ročníků soutěže také přihlásili. „Práce, které se umístily ještě výše než ta naše, byly skutečně vynikající. Jako vědce mě těší, že máme takto talentované jedince a že existuje soutěž, která je umí rozpoznat a spravedlivé ocenit. A především mě těší, že jsem úspěch mohla sdílet s kolegy a přáteli, se kterými se mi výborně spolupracovalo,“ uvedla mladá vědkyně.
„Účast na SVOČce pro mě znamenala příležitost poslechnout si prezentace vysoce kvalitních výzkumných prací a seznámit se s dalšími studenty se zájmem o výzkum,“ zdůraznila pak Kamila Houšková, která studuje program Otevřená informatika. „Také to byla příležitost strávit skvělých pár dní s přáteli. Umístění bylo už spíš jako bonus a symbolizuje pro mě úspěšné uzavření jedné životní kapitoly,“ dodala Kamila Hloušková, která stejně jako Dominika Burešová a Jan Ševic letos končí své magisterské studium.
Jan Ševic (OI)
Cvičí předmět Algoritmizace a pomáhal s přípravou předmětu XP33CHM (Chapters in higher mathematics). Přednášel na konferenci Vzdělávání pro budoucnost 2024 a je spoluautorem několika publikací. Věnuje se dekompozičním metodám v kombinatorické optimalizaci. „Na tématu mě baví propojení s praxí a vize společenského užitku. Například zefektivnění výrobních linek může vést k nižší spotřebě elektrické energie a nižším emisím,” popsal student. Chystá se na doktorské studium na CIIRC ČVUT, kde bude pracovat v oddělení průmyslové informatiky prof. Zdeňka Hanzálka pod vedením doc. Přemysla Šůchy.
Dominika Burešová (EEM)
Výzkumu se věnuje již několik let, přednášela na řadě mezinárodních konferencí a je hlavní autorkou několika publikací. Mezi její nejvýznamnější úspěchy patří umístění v soutěži The Global Undergraduate Awards 2023. Je jednou z vyučujících předmětu XP33CHM, přednášek zaměřených na hlubší problémy řady matematických disciplín, a spolupracuje také na organizaci FIHS a dalších projektů. „Nyní mám v hlavě nápady na další výsledky, které na svou realizaci čekají po státnicích, a vzhledem k tomu, že nápady jsou v matematice to hlavní, neprozradím je. Ale obecně prozradím, že jeden je z oblasti MV-algeber a druhý se týká tzv. Kalmbach embedding. Nedržím se jen jednoho tématu, spíše funguji tak, že objevuji ty krásy matematiky, které jsem schopna vidět,“ zdůraznila. Dominika Burešová míří na doktorské studium do skupiny Strojového učení na katedře kybernetiky pod vedením prof. Ptáka.
Kamila Houšková (OI)
Se svou bakalářskou prací získala bronz v v Rektorysově soutěži 2023. Stejně jako její kolegové z oceněného týmu aktivně publikuje. „Moje výzkumná práce se zaměřuje primárně na fuzzy a kvantové struktury. Konkrétně jsme teď s prof. Navarou zpracovávali téma zobecněné pravděpodobnostní modely. Na výzkumu se mi líbí, že matematika je ve své podstatě jednoznačná a důkazy se nedají oblafnout. Je skvělý pocit, když člověk proniká do teorie, začíná vidět souvislosti mezi různými vlastnostmi a využívá je při dokazování jiných skutečností,“ uvedla. Kamila Houšková je také viceprezidentkou ve studentském klubu Erasmus Student Network (ESN) CTU in Prague. Spoluorganizuje již zmíněnou konferenci FIHS a pracuje v ČSOB.
Foto: Soutěži studentů vysokých škol ve vědecké činnosti v matematice a informatice