Základka, nebo víceleté gymnázium? Na FEL ČVUT se opět bojuje o to, kdo dokáže postavit nejlepšího robota

Největší koncentrace mladých talentů v oblasti robotiky bude příští týden k vidění při tradiční Robosoutěži – přesně řečeno v její jarní části určené pro základní školy a odpovídající stupně víceletých gymnázií. V Zengerově posluchárně Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze se ve středu 26. 4. 2023, ve čtvrtek 27. 4. 2023 a v pátek 28. 4. 2023 utká celkem 138 robotických vozítek z lega. Letošní soutěžní úloha má název Ping-pong a organizátoři soutěže slibují nejlepším týmům kromě výher ještě něco navíc – postup do superfinále na festivalu Maker Faire Prague, který se koná v červnu na pražském Výstavišti.

Kluci, nebo holky? Ze základních škol, nebo víceletých gymnázií? Z velkých, nebo menších měst? Budoucnost robotiky Česka bude možné potkat příští týden při Robosoutěži na FEL ČVUT. „Každý rok vymýšlíme nové úlohy pro roboty ze stavebnice LEGO Mindstorms, která je oblíbenou pomůckou v robotických kroužcích a předmětech ve školách po celém Česku. Tříčlenné týmy žáků a studentů se pak můžou ve dvou věkových kategoriích přihlásit do jarní nebo podzimní části naší Robosoutěže,“ říká Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT, který je hlavním organizátorem soutěže již 15 let. Dodává: „Zveme vás tedy příští týden na souboj týmů ze 2. stupně základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií. Letos se ve třech nezávislých kolech utká 138 robotů a soutěžní úloha pro ně má název Ping-pong. Jsme moc zvědaví, jak si s ní poradí!“

Soutěžní úloha Ping-pong

Žáci z 2. stupně ZŠ nebo víceletých gymnázií mají letos sestavit a naprogramovat robota tak, aby v časovém limitu 90 vteřin dokázal samostatně a bez jakékoliv další pomoci (tedy bez ovládání robota pomocí hlasu, Bluetooth či jiných komunikačních kanálů) přemístit a případně roztřídit co nejvíc barevných pingpongových míčků rozmístěných na soutěžní ploše do předem definovaných úložišť (skladišť). Soutěž se organizuje jako vzájemný zápas dvou robotů na symetricky rozděleném hracím plánu, o vítězství pak rozhodne počet získaných bodů.

Příští týden tři soutěžní kola, v červnu superfinále

Tři samostatná soutěžní kola letošní Robosoutěže pro ZŠ se budou konat v Zengerově posluchárně budovy FEL ČVUT v Praze na Karlově náměstí 13. Během soutěžních jízd se posluchárna otevře i veřejnosti, a to mezi 11.00 – 15.00 v následujících dnech:

• středa 26. 4. 2023 (přihlášených je 42 týmů a jejich robotů),
  • čtvrtek 27. 4. 2023 (46 robotů),
  • pátek 28. 2. 2023 (50 robotů).

Letošním zpestřením bude superfinále na festivalu tvůrců a inovátorů Maker Faire Prague, který proběhne o víkendu 10. a 11. června 2023 v areálu Výstaviště Praha. Z každého samostatného kola Robosoutěže příští týden do superfinále postoupí 4 nejlepší týmy – na „velkém pódiu“ festivalu tak na konec návštěvníci uvidí exhibici 12 nejlepších robotů.

Přesný časový harmonogram Robosoutěže 2023 pro základní školy, soutěžící týmy, popis úlohy i další podrobnosti najdete na webových stránkách nebo Facebooku Robosoutěže.

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk