ZUJA - Jana Marková, Zuzana Mudruňková

KAVÁRNA A STUDOVNA FEL ČVUT

Náš návrh studovny a kavárny pro FEL ČVUT je založen na možnosti co nejrychlejší přeměny mezi různými variantami užití a na současném využivání prostoru různými subjekty. Důležitou částí návrhu je vstup, který by měl vítat a lákat návštěvníky. Zazděním sloupů vznikl předprostor, využitelný jako plocha pro dlouhodobější výstavy. Ty se potom mohou dále rozrůstat do dalších částí kavárny nebo přednáškového sálu. Barový pult je umístěn až v dalším plánu, kde je sice téměř skrytý před zraky kolemjdoucích, ale zároveň může díky úzkému průhledu a barevnému řešení působit jako lákadlo něčeho, co není na první pohled zcela jasné. Bar by měl být také podsvícen LED páskem. Za ním je umístěna stěna z mozaiky odkazující na historii budovy. Na prostor baru přímo navazuje vlastní kavárna, která je vybavena různými druhy mobilního a multifunkčního nábytku. Tato místnost je primárně určena ke krátkodobějšímu pobytu relaxačního charakteru, ale dá se zde i pracovat na PC či studovat. K tomuto účelu jsou po celé délce místnosti navrženy elektrické zásuvky. Nábytek je možné v případě potřeby srovnat ke stěně tak, aby zabíral co nejmenší plochu. Přednášková místnost je v základní poloze zařízena velkými sklopnými stoly na kolečkách, které se dají jednoduchým způsobem přemístit do přilehlého skladu. V případě přednášky jsou stoly odklizeny. Pohyblivé příčky oddělí prostor od zbytku místností a japonské stěny zastíní okna. Do vzniklého prostoru se vejde až 65 pohodlných míst k sezení a další místa ke stání. V případě výstavy mohou být židle také umístěny do skladu a prostor je zcela prázdný.

V zadní části se nachází zcela oddělená místnost tiché studovny, do které je přístup z obou hlavních částí. V případě potřeby může být propojena v jeden celek se zbytkem prostorů a tvořit tak volně průchozí prstenec během akcí pro větší počet lidí. Celý návrh by měl co nejlépe vyhovovat požadavkům zadavatele a zároveň poskytovat příjemný prostor ke studiu i relexaci studentů fakulty elektrotechnické.

Portfolio