Žvejkačky - Barbora Fraňková, Jan Harciník

caFEL

Návrhem studovny/kavárny chceme poskytnout příjemné odpočinkové prostředí, které zároveň umožní nerušené studium a soustředěnou práci. Naše kavárna tak nabízí kontinuální prostor, který směrem od vstupu mění svou intenzitu rušení, od nejrušnějšího kavárenského provozu, přes klasické studijní stoly, které se dají díky své modulovosti a lehkosti libovolně seskupovat, až po část, kde si student může pohovět na sedacích pytlích, či se rovnou natáhnout na příjemný koberec a klidně se opřít o týmž kobercem pokryté stěny. Chtěli jsme také poskytnout studentům takovou volbu místa, aby je při práci na jejich laptopech nejen nikdo nerušil, ale také aby jim nikdo nekoukal přes rameno. Vložili jsme tak do středu této velké místnosti box, který obsahuje několik .studijních komůrek,. do kterých se vejdou buď jeden, dva, nebo dokonce až i čtyři studenti s laptopy. Tento .box. ukrývá kavárenský bar a celé jeho zázemí. Díky tomu jsme zároveň dokázali přeměnit hlavní nevýhodu místnosti v klad. Místnost, která oplývala mnohými nepříliš výhodně umístěnými vertikálními průtahy vzduchovodů, stoupaček, výtahu apod., jsme vyčistili a uklidnili, a všechny tyto prvky jsme s výhodou využili v komponování jednotlivých komůrek a baru. Už z chodby nás tak osvětlený bar láká vejít skrz bránu a dát si něco dobrého.

Nápad s komůrkami by se dal postupně rozvíjet dalšími studijními boxíky, které by se mohly postupně z kavárny rozrůstat po chodbách celé školy a doplnit tak stávající lavičky u okenních parapetů. Návrh kavárny respektuje stanovený rozpočet, ale zároveň také nabízí další potenciální rozvoj. V návaznosti na představenou I. etapu by mohla následovat II., ve které by se po otevření schodiště, které jsme nyní pouze zakryli, zpřístupnil suterén, kde by byl prostor ať už pro odpočinek a studium, nebo i pro aktivnější studentské činnosti. Tento prostor by se pak mohl dále ve III. etapě propojit s venkovní předzahrádkou, která by nejen přinesla skvělé místo pro studenty FEL, ale dokázala by přitáhnout mnoho kolemjdoucích studentů, vždyť téměř všichni dejvičtí studenti denně chodí okolo, a určitě by se zde v letních dnech rádi zastavili.

Portfolio