Připomínáme si 65. výročí oficiální existence Fakulty elektrotechnické

Elektrotechnika se začala jako samostatný předmět vyučovat v roce 1881 na K. und k. Deutsche Technische Hochschule in Prag pod vedením Adalberta Waltenhofena a v roce 1884 na C. a k. České vysoké škole technické v Praze za řízení Karla Václava Emanuela Zengera. Roku 1891 vznikla stolice (katedra) elektrotechniky, kterou zorganizoval Karel Domalíp. Posléze se utvořila Vysoká škola strojního a elektrotechnického inženýrství, která spadala pod C. a k. Českou vysokou školu technickou v Praze, která se po roce 1918 stala součástí Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). Během 2. světové války byly české vysoké školy uzavřeny a výuka na technice začala 4. 6. 1945. Po únoru 1948 z části původní Vysoké školy strojního a elektrotechnického inženýrství vznikla Fakulta elektrotechnická, a to na základě nového vysokoškolského zákona z roku 1950 (zákon č. 58/1950 Sb., ze dne 18. května 1950) postupně vstupujícího v platnost během školních let 1950/51 a 1951/52. V duchu tehdejší "nové ideologie" zákon odstranil autonomii a akademické svobody vysokých škol. K nápravě tohoto stavu došlo až po roce 1989.

Více k historii FEL ČVUT v Praze lze najít v textech Marcely Efmertové a doc. Miroslava Vondráka