Ocenění v soutěži České hlavičky získal student Fakulty elektrotechnické

Student programu Elektronika a komunikace Fakulty elektrotechnické Vojtěch Zethner obdržel na slavnostním vyhlášení 10. ročníku soutěže České hlavičky, které proběhlo 15. listopadu v Brně, ocenění v kategorii Futura za prototyp elektromagnetického urychlovače.

Nové zařízení je schopno urychlovat ocelové projektily. V přístroji, který se dá využít například při testování materiálů v extrémních podmínkách, nebo při případném kosmickém výzkumu vystřelování družic na orbitu, jsou obsaženy jak silnoproudé obvody, tak slaboproudá zařízení, jako časovače a optické oddělovače.

Elektromagnetický urychlovač využívá ke své funkci princip sekvenčního řízení elektromagnetů. Tento způsob urychlování ocelového projektilu je trochu netradiční a inovativní, protože se pro podobné aplikace většinou využívá pouze jedna urychlovací cívka.