Novoroční bilancování

I letos jsme se radovali z úspěchů našich studentů: těmi nejvýznamnějšími byly cena Česká hlava pro Lukáše Neumanna, druhé místo v anketě Český vynálezce pro Marka Nováka a cena britského velvyslance „Mladá osobnost roku“ pro Ondřeje Zbytka. Studentské týmy vyhrály soutěž Taxify Self-Driving Fleet Optimization Challenge, developerskou soutěž kiwi.com, soutěž IoT Future Hub a závody autonomních modelů v Portu.

Náš tým eForce vyhrál dva závody evropského poháru elektrických formulí.

Software navržený Milanem Šulcem a Jiřím Matasem získal již tři ceny v soutěžích v rozpoznávání. Získali jsme celou řadu významných grantových projektů (jen z operačních programů nám běží projekty v objemu 1,1 mld). Jsme vyhledávanými partnery pro průmysl: roční objem naší hospodářské činnosti letos poprvé překročí 100 mil korun. Na naší půdě vznikla Toyota research lab, kterou společnost Toyota podporuje finančním prostředky v objemu řádu 1 milion Euro ročně.

Po dlouhé době jsme zaznamenali nárůst počtu studentů zapsaných do 1. ročníku. Přispěl k tomu i nový studijní program Lékařská elektronika a bioinformatika. Získali jsme nové akreditace většiny bakalářských a magisterských studijních programů a podali návrhy akreditace 8 nových doktorských studijních programů.

V roce 2018 na FEL proběhlo 5 profesorských řízení: prof. Páta, Sýkora a Havran již byli jmenování, doc. Šmíd a Klír na jmenování čekají. Docentský titul získali jen dva pracovníci (doc. Bemš a Holovský), ale v současné době 10 dalších habilitačních řízení probíhá. Na většině kateder proběhly atestace. Atestační komise navrhla vyzvat dalších 22 pracovníků k přípravě habilitačních prací a postupně zahájit 21 profesorských řízení. Rozrůstá se počet lektorů a zlepšuje se jejich postavení i prestiž. Proběhlo 61 PhD obhajob (nejvyšší počet v posledních 10 letech).

Nastoupili noví vedoucí kateder:
na katedře obvodů Radoslav Bortel
na katedře telekomunikací Jiří Vodrážka
na katedře mikroelektroniky Pavel Hazdra.

A co nás čeká v novém roce

Koncem ledna bude Akademický senát nového děkana, který nastoupí do funkce 1.7. Čekají nás pak volby do Akademického senátu, nový senát bude volit novou Vědeckou radu a schvalovat Strategický záměr. Měli bychom inovovat kritéria hodnocení vědecké činnosti a připravit reakreditace programů IB, SIT a KYR.

Od února 2019 bude u nás působit Chang-hee (Andy) Won z Temple University jako další Fulbright-CTU Distinguished professor. Kromě odborných kurzů povede i další běh kurzu Scientific writing pro doktorandy.

A budeme chystat projekty do posledních výzev druhého programovacího období Operačních programů.

Zkrátka, nudit se nebudeme!

Pavel Ripka
děkan