Studijní pobyt v Izraeli

Partnerské univerzity v Izraeli

Milé studentky, milí studenti,

od letošního roku se Vám otevírá jedinečná možnost přihlásit se k semestrálnímu studijnímu pobytu na jedné z níže uvedených univerzit v Izraeli. Vybrané univerzity se řadí mezi nejlepší světové univerzity a v oblasti vědy a techniky nabízejí vysoce kvalitní vzdělání. Studium je bezplatné a vyjíždějící studenti mohou zažádat o pobytové účelové stipendium.

Ben Gurion University of the Negev, Beer-Sheva

Univerzita Ben Guriona, byla založena v roce 1969 a v současnosti je považována za jednu z nejrychleji rozrůstajících se univerzit v Izraeli. Nachází se ve městě Beerševa, které je hlavním administrativním městem Negevské pouště v jižním Izraeli.

Faculty of Engineering Sciences

Přehled studijních programů a více informací o fakultě naleznete na webových stránkách http://in.bgu.ac.il/en/engn/Pages/Departments.aspx

Tel Aviv University

Telavivská univerzita byla založena v roce 1956 a je největší izraelskou univerzitou. Řadí se mezi 200 nejprestižnějších univerzit na světě. V současnosti se na ní nachází 9 fakult, 106 kateder a 90 výzkumných pracovišť.

Faculty of Engineering/ School of Electrical Engineering

Vice informací o fakultě naleznete na webových stránkách https://en-engineering.tau.ac.il/School-of-Electrical-Engineering/main

Technion - Israel Institute of Technology

Uzávěrka přihlášek: 30. listopadu

Studenti mohou na Technion vyjíždět pouze v letním semestru.

Technion - Izraelský technologický institut byl založen v roce 1924 ve městě Haifa. Tato univerzita patří ke světově nejprestižnějším vzdělávacím institucím.

Faculty of Electrical Engineering

Více informací o fakultě a studijních programech naleznete na webových stránkách http://webee.technion.ac.il/

Dokumenty, které vyžaduje technologický institut zahrnují:

  • vyplněnou žádost
  • doporučující dopis, originál zaslaný hodnotitelem
  • motivační dopis pro studium na Technionu
  • životopis s fotografií
  • výpis předmětů (s razítkem fakulty a podpisem odpovědné osoby)
  • poplatek za přihlášku (50 USD)
  • studenti mohou být požádáni o předložení certifikátu TOFEL nebo IELTS nebo požádáni o vstupní pohovor v anglickém jazyce

Stručný průvodce pro zájemce o studijní pobyt v Izraeli

Nabídka studijního pobytu v Izraeli je určena studentům magisterského stupně studia a je otevřena vždy pro letní semestr.

Pokud máte zájem o studijní pobyt na některé z univerzit v Izraeli, se kterými má naše fakulta smlouvu, musíte splňovat podmínky, které jsou uvedeny v takzvané "studijní smlouvě" (Learning agreement). Jedná se o dohodu mezi Vámi, fakultou a zahraniční hostitelskou školou týkající se předmětů, které budete na zahraniční škole studovat.

Studijní smlouva (LA) musí obsahovat studijní plán s předměty a počtem kreditů, které jsou uznatelné do Vašeho studia na FEL. Jedná se tedy o záruku budoucího uznání Vašeho zahraničního studia do studia na FEL.

Minimální počet kreditů uznaných na FEL ČVUT za předměty studované na zahraniční univerzitě je 20 za semestr. Menší počet lze povolit pouze v odůvodněných případech.

Po vyplnění formuláře Vám návrh na studovaný předmět nejprve podpisem schválí vedoucí katedry, která na FEL předmět zajišťuje a poté Vám studijní smlouvu podpisem schválí studijní proděkan pro studium.

Uznání předmětů a kreditů po příjezdu ze studijního pobytu

Za každý semestr studovaný v zahraničí musí Váš studijní plán obsahovat alespoň jeden předmět v roli P nebo PO. Splnění této podmínky je výjimečně možné prominout na základě písemného doporučení garanta programu a po souhlasu odpovídajícího studijního proděkana.

Pokud bude Váš studijní plán po příjezdu obsahovat nižší počet uznaných kreditů, než jaký byl potvrzen ve studijní smlouvě před odjezdem do zahraničí, budete muset, v závislosti na počtu skutečně uznaných kreditů, poměrnou část grantu vrátit. V případě nesplnění podmínky alespoň jednoho předmětu v roli P nebo PO budete povinni vrátit stipendium v plné výši.

Délka pobytu

Ke studijnímu pobytu na izraelské univerzitě se můžete přihlásit na jeden semestr s možností prodloužení na maximálně dva semestry.

Výše stipendia

V rámci studijního pobytu neplatíte školné. Můžete si zažádat o finanční příspěvek ve výši 12 000 Kč na měsíc.

Jak se přihlásit

Přihlášky s motivačním dopisem a uvedením Vašeho studijního průměru a vyplněnou studijní smlouvou (dokument srovnávací arch) zasílejte panu doktorovi Jiřímu Jakovenkovi e-mailem na jakovenk@fel.cvut.cz. Uzávěrka přihlášek pro letní semestr je 30. září 

O výsledcích výběrového řízení budete informováni do tří týdnů od ukončení výběrového řízení.

V případě jakýchkoliv dotazů můžete kontaktovat Otakara Vlčka na vlcekota@fel.cvut.cz, tel. +420 22435 2360.

Doklady a víza do Izraele

Cestovní pas musí být při cestě do Izraele platný minimálně dalších šest měsíců ode dne vstupu. Vízum do Izraele není vyžadováno v případě, že pobyt nepřesáhne tři měsíce a je nevýdělečné povahy. Pro krátkodobé turistické pobyty v Izraeli není tedy vízum potřeba. Víza pro ostatní účely (studijní, pracovní, dlouhodobý pobyt) jsou nutná.

Další informace o získání studentského víza společně s žádostí o vízum naleznete na http://embassies.gov.il/Praha/ConsularServices/Pages/Viza.aspx

Po vyplnění všech potřebných dokumentů trvá vyřízení víza přibližně sedm pracovních dní.

Adresa konzulátu v ČR
Velvyslanectví Státu Izrael
Badeniho 2
Praha 7, 170 06
+420 233 097 500

Je-li v pase jakékoli izraelské razítko, nevpustí některé arabské a islámské státy držitele pasu na své území. Při pasové kontrole lze požádat, aby byla razítka otištěna mimo pas.

Jiným řešením je pořízení druhého pasu, což české zákony bez problémů umožňují.

Zdravotní pojištění

ČR nemá s Izraelem uzavřenou dohodu o poskytování bezplatné zdravotní péče, uzavření cestovního zdravotního pojištění je proto nutností!!!

Další užitečné informace

Doba letu

Cca 3,5 hod.

Vstupní formality

Před letištním odbavením musí každý klient absolvovat bezpečnostní pohovor s pracovníkem izraelské bezpečnostní agentury v češtině, při kterém se řeší otázky, které se týkají nadcházejícího pobytu (případně předchozího pobytu). Při pohovoru je třeba doložit finanční prostředky pro pobyt v Izraeli, zpáteční letenku a jiné doklady k pobytu. Není-li cestující schopen uspokojivě vysvětlit účel cesty do Izraele a její materiální zajištění, může mu být vstup do země znemožněn.

Úroveň zdravotnictví v Izraeli

Zdravotnictví je v Izraeli vyspělé a také velmi drahé.

Pro pobyt v Izraeli se nevyžaduje žádné očkování. Doporučuje se očkování proti žloutence typu A. Platí, že je třeba chránit se před sluncem, pít dostatečné množství vody (voda je pitná v celé vodovodní síti na území Izraele i Palestiny a lze ji tak bez obav konzumovat), dbát na důkladné omytí ovoce a zeleniny.

Vhodné oblečení

Oblečení by mělo odpovídat ročnímu období, ve kterém plánujete návštěvu. V zimních měsících přijde lehká větrovka vhod.

Při vstupu do synagog, kostelů i mešit se striktně vyžadují zakrytá kolena a ramena (u žen i u mužů), což znamená, že sukně i krátké kalhoty nad kolena a trička nebo halenky bez rukávů nejsou přípustné. Tato nařízení se dají obejít tím, že se v případě potřeby inkriminovaná část těla zakryje šátkem (v některých budovách je mají i zdarma k zapůjčení).

Měna

Oficiální měnou v Izraeli je nový izraelský šekel (NIS). Jak v Izraeli, tak i v Palestině je paralelní měnou americký dolar - lze s ním platit téměř všude (někde je to dokonce výhodnější) a většinou při platbě v dolarech vrací zpět opět v dolarech.

Euro je také všeobecně přijímané, ale bývá přepočítáváno v nevýhodném kurzu, takže se spíše vyplatí ho směnit ve směnárně na šekely.

Platební karty

Ve většině obchodů a restaurací v Izraeli lze platit běžnými mezinárodními platebními kartami (nejběžnějšími jsou VISA a MasterCard). Síť bankomatů je poměrně hustá - zvláště ve větších městech. Na území Palestiny je situace obdobná, pouze síť bankomatů není tak hustá a v menších městech některé obchody umí zpracovat pouze embosované platební karty.

Důležitá telefonní čísla

První pomoc - 101
Policie - 100
Požární služba - 102

České velvyslanectví v Izraeli

Kontaktní informace
Zeitlin St. 23
Tel Aviv 61664
Email: telaviv@embassy.mzv.cz
Tel.: +972-3-6918282, +972-3-6918283 Telefonické informace: po - čt 13:30 - 15:30
Fax: +972-3-6918286
Telefon pro občany, kteří se ocitli v nouzi: +972-52-2947698
WWW stránky: www.mzv.cz/telaviv


Procesní portál Procesní diagramy