Studenti
Interní aktuality
21.09.20 Koronavirus – souhrnné informace
03.03.21 Soutěž o nejlepší diplomovou práci v materiálových vědách
Cílem soutěže je ocenit autory nejlepších diplomových prací se zaměřením na materiálové vědy, podaných k obhajobě v rámci zimních a jarních termínů státních závěrečných zkoušek, a tím podpořit jejich snahu aplikovat nabyté vědomosti v praxi a vyzdvihnout inovativní postupy. Ceny jsou určeny i pro vedoucí prací.
Prezentační aktuality
04.03.21 Besedy s uchazeči o magisterské studijní programy – on-line 11. 3. 2021
Pro studenty závěrečných ročníků bakalářského studia proběhnou besedy se zástupci jednotlivých magisterských programů, kteří je budou informovat o možnostech studia jejich studijních programů, o možnostech uplatnění, o požadavcích u přijímacích zkoušek, zodpovídat dotazy o prominutí přijímacích zkoušek apod.
26.02.21 Přijímací zkoušku do bakalářského studia bude možné dělat online
Všichni uchazeči o bakalářské studium na Fakultě elektrotechnické ČVUT budou mít možnost absolvovat přijímací zkoušku z matematiky online formou.
18.02.21 Lvíčci z 3D tiskárny vyrazí z FEL ČVUT „na zkušenou“ po keškách celého Česka
Studentský klub +/- FEL vyzval studenty Fakulty elektrotechnické ČVUT, aby do 7. března 2021 vymodelovali 3D návrh lvíčka. Figurky vytištěné na 3D tiskárně následně vyrazí jako trekovatelné objekty po geo-keších s cílem nabýt zkušenosti ve všech krajích ČR. Jejich pohyb bude možné sledovat na mapě nebo se do geocachingu aktivně zapojit a pomáhat tak lvíčkům v putování i plnění jejich cílů.
08.02.21 Podcast Reflexu: Největší Lego robot na světě je z Česka. Na stavbu padlo 40 tisíc dílků, má rád Matrix i Terminátora
Seznamte se. Jmenuje se Ludvík, měří zhruba metr a půl, váží nějakých třicet kilo, a aby vznikl, muselo se spojit cca 40 tisíc dílků stavebnice Lego. Řeč je o humanoidním robotovi, kterého postavili studenti elektrotechnické fakulty ČVUT. Právě s nimi jsme se bavili o jeho konstrukci, funkcích, ale i jeho využití a plánech do budoucna. Podívejte se na video v úvodu článku.
08.02.21 Den otevřených dveří – přehledně
08.02.21 Děkan Petr Páta pro Forbes: „Mezi absolventy nemáme nezaměstnané, generujeme i majitele firem“
Vystudovaný fyzik z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy během své vědecké kariéry propadl zejména kosmickému výzkumu a s ním spojeným technologiím. Podílel se například na projektech Evropské vesmírné agentury a má tak svůj podíl na tom, co se odehrává a v budoucnu bude odehrávat tisíce kilometrů vysoko nad zemským povrchem. Ve funkci děkana je dva roky a s nadsázkou říká, že je covidovým děkanem.
02.02.21 Projděte se výstavou o historii výpočetní techniky v Národním technickém muzeu
Krabice s dvěma tisíci děrných štítků měla kapacitu 240 kB, současná flashka běžně 16 GB. Tento fakt ilustruje závratně rychlý rozvoj informačních technologií, který není srovnatelný s žádným jiným oborem techniky. Výstava Česká stopa v historii výpočetní techniky, již připravily Národní technické muzeum a Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze, je věnována historickému vývoji výpočetní techniky včetně domácího příspěvku k tomuto dění. Na jejím vzniku se za FEL podíleli prof. PhDr. Marcela Efmertová, CSc., Ing. Božena Mannová, Ph.D., Ing. et Mgr. Zbyněk Nikel a Mgr. et Ing. Vit Holeček. Díky nim a této výstavě si můžeme důstojně připomenout 70. výročí od vzniku Fakulty elektrotechnické ČVUT.
30.01.21 Ceny rektora za rok 2019 mířily převážně na FEL
Rektor ČVUT v Praze doc. Vojtěch Petráček předal 29. ledna 2021 Ceny rektora ČVUT 2019 za vynikající výsledky ve výzkumu.
Za vynikající doktorskou práci byli ocenění Ing. Martin Doškář, Ph.D., z Fakulty stavební ČVUT (název práce: „Wang tiling for modelling of heterogeneous materials“) a Ing. Jan Hlavnička Ph.D., z Fakulty elektrotechnické ČVUT (název práce: „Automated analysis of speech disorders in neurodegenerative diseases“).
Za prestižní publikaci „Fine-Tuning CNN Image Retrieval with No Human Annotation“ v časopise IEEE Transactions on Pattern Analysis and Machine Intelligence získali cenu doc. Mgr. Ondřej Chum, Ph.D., Filip Radenović, Ph.D., Georgios Tolias, Ph.D., z Fakulty elektrotechnické ČVUT, který byl během předávání na vzdáleném připojení.
Za vynikající vědecký výsledek, konkrétně „Fluxgate magnetometr se šumem pod 1pT“, byli oceněni doc. Ing. Mattia Butta, Ph.D., a Ing. Michal Janošek, Ph.D., z Fakulty elektrotechnické ČVUT.
25.01.21 Doktorandi z katedry řídicí techniky postavili robota balancujícího na dvou nohách. Budou ho učit skákat do schodů
Koncept převzatý z univerzity ETH Zürich, ale zcela originální provedení s použitím běžně dostupných technologií a součástek. Tak vypadá nový experimentální robot s názvem SK8O (‚Skejto‘) vytvořený na půdě katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT, který dokáže balancovat na dvou nohách s kolečky. Bude sloužit k výuce dynamického řízení, ve finále by měl zvládnout za jízdy přeskakovat překážky nebo skákat do schodů. Takto koncipovaný dynamický pohyb robota přitom ještě nedávno patřil spíše do říše sci-fi.
11.01.21 Prof. Kulhánek získal Cenu MŠMT za vynikající vzdělávací činnost
Mezi pěti letošními laureáty Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole je teoretický fyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., z Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v Praze.
15.12.20 Naši robotici získali 1,5 milionu dolarů od americké agentury DARPA!
Subvence týmu ve výši 1,5 milionu dolarů (v přepočtu 32,6 milionu korun) umožní dále investovat do výzkumníků i přístrojového vybavení. Vědci a studenti, kteří v loňském srpnovém a letošním únorovém kole robotické soutěže DARPA Subterranean Challenge pokaždé zvítězili v kategorii nesponzorovaných týmů a celkově obsadili 3. místo, si díky tomu pořídí tři roboty SPOT od společnosti Boston Dynamics a letku nových dronů se senzory přímo přizpůsobenými podmínkám autonomního letu v podzemních prostorách. Práce a výsledky týmu robotiků z Fakulty elektrotechnické ČVUT stejně jako účast v soutěži zviditelňuje Českou republiku jako zemi se špičkovým robotickým výzkumem.
09.12.20 Přípravné kurzy matematiky a fyziky
Tým z Fakulty elektrotechnické ČVUT pořádá od 15. 2. 2020 – 23. 5. 2021 Přípravné kurzy matematiky a fyziky. Kurzy jsou určeny nejen budoucím studentům naší fakulty, ale i ostatním zájemcům. Cílem kurzů je pomoci studentům v přípravě na maturitu a dobře je připravit i na přechod ze střední školy na školu vysokou. Důraz je kladen na témata, která jsou základem pro následné studium na ČVUT. V případě nepříznivé epidemiologické situace budou kurzy probíhat online.
13.01.20 Výběrová řízení na místa
Kalendář akcí
04.03.2021-13.05.2021
E-learningový kurz pro doktorandy: Informace pro vědu a výzkum
09.03.2021
Měření v telekomunikacích včera a dnes
11.03.2021
Domácí experimentální výuka v době koronaviru
11.03.2021
Besedy s uchazeči o Mgr. studium na FEL [on-line]
18.03.2021
Doktorandské dny - Open Access
23.03.2021
Testování parametrů přípojek k internetu NGA a VHCN
25.03.2021
Obhajoba disertační práce (Daniel Robert Wagner, MSc.)
06.04.2021
Měření v mobilních sítích
13.05.2021
Doktorandské dny - Věda a výzkum