Artificial Intelligence Goes All-In: Computers Playing Poker

Fakulta elektrotechnická ČVUT uspořádala ve spolupráci s MFF UK 30. března přednášku profesora Michaela Bowlinga z University of Alberta. Jeho tým, který obsahoval i odborníky z katedry aplikované matematiky MFF UK a katedry počítačů FEL ČVUT, dokázal vyvinout algoritmus, který obehrál profesionální hráče v populární verzi pokeru.

Michael Bowling je světově proslulý odborník na umělou inteligenci. Specializuje se primárně na strojové učení a výpočetní teorii her. Vede skupinu počítačového pokeru (Computer Poker Research Group) na University of Alberta, která v posledních 20 letech publikovala velké množství výsledků v prestižních časopisech a konferencích. K nejprestižnějším výsledkům patří poražení nejlepších pokerových profesionálů v limit Texas holdem pro dva hráče, nalezení esenciálně optimální strategie pro tuto hru a na sklonku minulého roku poražení profesionálních hráčů v nejpopulárnější verzi pokeru: no-limit Texas holdem. Poslední dva z těchto výsledků publikoval prestižní časopis Science.

Mimo výzkumu v počítačovém pokeru je prof. Bowling členem „Alberta Machine Intelligence Institute“, laboratoria „Reinforcement Learning and Artificial Intelligence“ a členem „brain trust“ v AI start-upu Cogitai. Je autorem nápadu použít hry z platformy Atari jako testovací prostředí pro výzkum učení obecné umělé inteligence. Nad touto platformou byl založen mediálně populární výsledek firmy DeepMind, který byl publikován v Nature. Prof. Bowling získal doktorát na Carnegie Mellon University, kde velkou měrou přispěl k iniciativě RoboCup a vedl tým, který jednu z těchto soutěží vyhrál.

Za obsah odpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk