Fakulta

Aktuality

11.01.21 Prof. Kulhánek získal Cenu MŠMT za vynikající vzdělávací činnost

Mezi pěti letošními laureáty Ceny ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole je teoretický fyzik prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., z Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v Praze.

30.12.20 Třetí ročník Energetické olympiády letos proběhl kompletně online

Soutěže pro studenty středních škol a gymnázií, která se snaží mezi středoškoláky popularizovat téma energetiky, se letos zúčastnilo 274 týmů především z gymnázií. V pořadí třetí ročník Energetické olympiády byl pro účastníky i organizátory výzvou – kvůli epidemii koronaviru proběhla celá soutěž online. Členové třech nejúspěšnějších týmů získali hodnotné ceny a možnost být přijati na jakýkoli bakalářský program na FEL ČVUT v Praze bez přijímaček.

18.12.20 Předvánoční koncerty robota Ludvíka s PKF – Prague Philharmonia

Humanoidní robot Ludvík, který je dílem studentů programu KYBERNETIKA A ROBOTIKA na FEL ČVUT, získal další angažmá v orchestru PKF - Prague Philharmonia. Ludvík, jenž nedávno uváděl náš Den otevřených dveří, vystupí v online koncertní řadě pro děti z pražského Rudolfina. Koncert s názvem Hledá se oslavenec můžete sledovat již tuto neděli 20. prosince od 10.00 na Facebooku nebo YouTube PKF – Prague Philharmonia. Koncert dětem připomene nejslavnější skladby Ludwiga van Beethovena, od jehož narození letos uplynulo 250 let.

15.12.20 Naši robotici získali 1,5 milionu dolarů od americké agentury DARPA!

Subvence týmu ve výši 1,5 milionu dolarů (v přepočtu 32,6 milionu korun) umožní dále investovat do výzkumníků i přístrojového vybavení. Vědci a studenti, kteří v loňském srpnovém a letošním únorovém kole robotické soutěže DARPA Subterranean Challenge pokaždé zvítězili v kategorii nesponzorovaných týmů a celkově obsadili 3. místo, si díky tomu pořídí tři roboty SPOT od společnosti Boston Dynamics a letku nových dronů se senzory přímo přizpůsobenými podmínkám autonomního letu v podzemních prostorách. Práce a výsledky týmu robotiků z Fakulty elektrotechnické ČVUT stejně jako účast v soutěži zviditelňuje Českou republiku jako zemi se špičkovým robotickým výzkumem.

14.12.20 Finalisté letošní Elektrotechnické olympiády získali ceny v hodnotě 20.000 Kč

Tento rok se konal již osmý ročník Elektrotechnické olympiády, soutěže pro studenty a studentky středních škol, nadšené pro techniku. Jako mnoho jiných letošních akcí, i Elektrotechnická olympiáda byla poznamenaná omezeními, souvisejícími s epidemií koronaviru. Organizátory a soutěžící to však nezastavilo a celá soutěž se uskutečnila on line.

13.12.20 Den otevřených dveří proběhl on-line 10. prosince

Chcete vidět, jak budou vypadat technologie budoucnosti? Prozkoumejte laboratoře nejlepší elektrotechnické a informatické fakulty v Česku, poslechněte si názory studentů a úspěšných absolventů a podívejte se na prezentace našich studijních programů! Fakultou vás provedou moderátoři společně s Ludvíkem, humanoidním robotem sestaveným z 37 tisíc dílků Lega. Na virtuální prohlídku zveme nejenom zájemce o studium, ale i všechny nadšence do technologií a makery! V interaktivních chatech vám naši studenti a učitelé odpoví na všechny vaše otázky ke studijním programům a přijímacímu řízení.

09.12.20 Přípravné kurzy matematiky a fyziky

Tým z Fakulty elektrotechnické ČVUT pořádá od 15. 2. 2020 – 23. 5. 2021 Přípravné kurzy matematiky a fyziky. Kurzy jsou určeny nejen budoucím studentům naší fakulty, ale i ostatním zájemcům. Cílem kurzů je pomoci studentům v přípravě na maturitu a dobře je připravit i na přechod ze střední školy na školu vysokou. Důraz je kladen na témata, která jsou základem pro následné studium na ČVUT. V případě nepříznivé epidemiologické situace budou kurzy probíhat online.

19.11.20 Naši dobrovolníci pomáhají školám a žákům se vzdálenou výukou

Online doučování v matematice a dalších předmětech, konzultace rodinám i správcům školních sítí, zajištění workshopů a počítačového vybavení – to jsou konkrétní formy pomoci, které dobrovolníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL) zajišťují pro školy a jejich žáky v době koronavirové epidemie. K dispozici pro praktickou výuku středoškoláků z domova je rovněž inovativní přístroj LEO.

11.11.20 Laboratoř doma – řešení kat. měření

Katedra měření vyvinula unikátní přístroj, který umožňuje praktickou výuku doma.

27.08.20 Naše algoritmy pomohly rozhýbat obrazy Alfonse Muchy

Od 21. srpna je možné navštívit v pražském Obecním domě světovou premiéru expozice „iMucha – slavná sbírka v pohybu“. Na výstavě je mimo jiné k vidění oživlý autoportrét Alfonse Muchy nebo rozpohybované krásky z jeho slavných plakátů. Animace byly vytvořeny mj. s pomocí nástroje EbSynth, jenž vyvinula nově vznikající firma Secret Weapons, za níž stojí konceptuální designér Jakub Javora a výzkumníci Ondřej Jamriška a Šárka Sochorová z týmu prof. Daniela Sýkory z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Díky jejich úsilí se tak světově unikátní algoritmy vyvinuté na katedře dostávají do reálné praxe.

Za obsah odpovídá: Ing. Radka Šmajsová