Proč jsem vybral FEL

Co mi dalo studium na ČVUT? Schopnost zorientovat se na poli, které důvěrně neznám a vydržet, když to hned nejde. Dovednost, která mě provázela celou moji profesní kariéru. Psal jsem písemnou část zkoušky z předmětu, který nebyl mojí nejsilnější stránkou. A zkoušející také zrovna nebyl z těch "easy going". Moc času nezbývalo a já stále nemohl tu úlohu rozlousknout. Pocity jsem měl celkem stresující, zavánělo to panikou přecházející do letargie. Pak se ovšem dostavilo zdravé naštvání, zabojoval jsem a tu zkoušku jsem dal. Vzpomínka na tento mini příběh mi vždycky pomohla právě v praxi. Máte odevzdat do produkce novou verzi vašeho softwaru, jste po termínu, zákazníkům dochází trpělivost, v týmu panuje nervozita a únava. Co uděláte? Budete trpělivě bojovat dál.   pokračování …

Ing. Jiří Karpeta, MBA, ředitel vývojářské divize Microsoft ČR

V poslední době mi přijde, že vysokou školu studuje snad každý druhý a mít u svého jména nějaký ten titul už začíná být tak trochu standardem. Z tohoto důvodu mi přijde volba správné vysoké školy velmi důležitá. Na FEL jsem se přihlásil hlavně kvůli pověsti kvalitní vysoké školy a uplatnění jeho absolventů. Sám jsem vystudoval gymnázium, takže technické předměty pro mě byly ze začátku poněkud "španělská vesnice". Nyní jsem již ve 3. ročníku oboru EEM, a když se ohlédnu zpátky, vím, že pokud člověk chce, naučit se dá téměř vše. Důležité je, aby vaše snaha měla smysl!

David Vobořil, 3. ročník EEM, ∅ 1,8

Mnoho lidí techniku zavrhuje, protože je "moc těžká". Technika není lehká, ale studovat ji má smysl. Technika tvoří lidský pokrok a na FELu budete studovat obory, které se na něm podílejí. Můžete pracovat na výzkumných projektech, můžete studovat v zahraničí, můžete využívat všech možností, které ČVUT a Praha má. Záleží jen na vás. Když se budete snažit, otevřete si dveře do světa. A pokud vám jde o to, abyste se v budoucnu uživili, se vzděláním z FELu se o job bát nemusíte.

Vojtěch Novák, 3. ročník EEM, ∅ 1,9

Proč studovat na FELu? Pokud chceš vystudovat vysokou školu s technickým zaměřením, tak je to určitě správná volba. Já osobně jsem vystudoval Gymnázium v Pardubicích a když jsem se rozhodoval kam dál, nejvíce mě zaujala prezentace studijních oborů právě na FELu. Ať už se jednalo o uplatnění v praxi nebo třeba o spolupráci s množstvím úspěšných firem a zahraničních vysokých škol. Sám se chystám příští rok do zahraničí vyjet. A kdybych si měl dnes vybrat znova? Moje odpověď by byla rychlá - FEL! Je to výzva, která stojí za to přijmout.

Jan Budín, 3. ročník EEM, ∅ 1,2

Kazdy den si uvědomují, kolik toho vím. Kdo ví, jestli je to výhoda, ale občas se hodí vědět, jak věci "fungují". Pomalu si říkám, existuje věc, která nevím, jak funguje? Elektřinu a magnetismus jsem před tím v životě neviděl, fyziku jsem neuměl. Nyní, po dvou letech studia fyziku stále "neumím", já ji totiž rozumím. Stačí mít představu, inženýrský cit, pohled na věc! A pak věci začínají dávat smysl, zapadat do sebe, na KyR konkrétně objevíte zapeklitostí systému, dokáže zatočit s téměř čímkoli, KyR spojuje nejen informatiku a elektrotechniku, ale všechny technické vědy s elektrotechnikou. A pak přijde na řadu řízení těchto věci. Internet, elektrárna, veškeré inženýrské sítě (elektřina, voda, ...), automatizace výroby čehokoliv, dopravní prostředky, roboti, mikropočítače, ekomomicky vývoj, lékařství, genetika ... přijďte k nám a budete se divit, poznání vědy a techniky čeká jen na Vás.

Marek Hudec, 3. ročník KyR

V posledním ročníku gymnázia jsem si položil několik otázek. Můžu a chci studovat dál? Jistěže ano! V čem jsem dobrý? Co mě baví? Zejména matematika a fyzika. V úvahu tedy přichází nějaký technický obor. Jako perspektivní a zajišťující nejlepší uplatnění tu i v zahraničí mi vychází jednoznačně elektrotechnika. Ta proniká do všech technických oborů - energetiky, dopravy, komunikací, ale třeba i do medicíny. Je na ní založena automatizace, umělá inteligence a výpočetní technika. Sehnat dobře placenou práci v tomto oboru nebude problém. Ze škol jednoznačně vítězí ČVUT Praha, která má už 300 letou tradici a je respektována i v zahraničí. Bylo rozhodnuto.
Letos studuji ve 3. ročníku bakalářského studia obor senzory a přístrojová technika a svého rozhodnutí nelituji. Studium tady není žádná procházka růžovým sadem, ale ti, co uspějí skutečně něco umějí a v praxi o ně bude určitě zájem.

Petr Jelínek, 3. ročník KyR

Proč jsem šel studovat na FEL je jasné, zkrátka mám rád techniku a na ní bylo ČVUT jednoznačně nejlepší. Proč toho nelituji? Protože co jsem se zatím na FELu naučil, opravdu je k něčemu a hlavně zajímavé. Předměty dávají dohromady smysl, skvěle se doplňují a prolínají. Základ je samozřejmě technický, ale nechybí ani možnosti pohybu a trocha humanitního rozvoje. A také je tu spousta opravdu dobrých kantorů se zájmem o studenta. Několikrát se mi stalo, že mi jen tak různí cvičící pomohli se školními problémy dalece přesahujícími jejich obory. V takových chvílích jsem si velmi děkoval, že jsem šel studovat FEL.

Matěj Kříž, 3. ročník STM

Seděli jste někdy v letadle jdoucím na přistání za mlhy v noci? Sledovali jste někdy přímý přenos z druhého konce světa, dokonce z jiné planety? Vždy mě tyhle věci fascinovaly, jak je tohle vše možné? Již od mala mě to táhlo k letadlům a vesmíru. Na FELu sem dostal šanci poznat tyhle věci do hloubky, skutečně zjistit jak věci pracují a navíc od lidí kteří mnohdy za těmi věcmi stojí. Neváhejte ani minutu, FEL vám dá to, co ve svém životě hledáte a nemyslete si, není to snadné, je to obtížné, ale to, co získáte, se mnohonásobně vrátí.

Tomáš Froněk, 3. ročník KyR, ∅ 2,2

Technika = logika a s ňou sa človek v dnešnom svete rozhodne nestratí. A na ČVUTe je technika kvalitná. Osobne síce do nej nie som až tak zapálený, ako zisťujem, ale i napriek tomu si za týmto tvrdením stojím. A keď sa pozrieme na širší kontext, ktorý bude rezonovať napr. Slovákom, alebo proste všetkým, ktorí sú z malého mesta či ďalekých končín, tak veľká škola ako ČVUT, to sú super kontakty, inšpiratívny ľudia (spolužiaci i učitelia), stáže, všeliaké semináre (nielen technicky zamerané), výmenné pobyty ako Erazmus atd ... a samozrejme, v neposlednom rade Praha. To znamená medzinárodné priateľstvá, mnoho príležitostí k práci a zábave a tiež krásne mesto. Mňa samotného voľba študovať práve na ČVUT v Prahe veľmi posunula a posúva dopredu: sebarozvoj i zábava. Je tu všetko!

Lukáš Blažej, 3. ročník EEM

Studuji obor EEM již třetím rokem a dá se to zvládnout i bez podvádění a taháků (snad to budu říkat i po státnicích), studoval jsem gymnázium v Brandýse nad Labem a váhal jsem mezi MatFyzem a FELem .. kdybych si měl znovu vybrat školu, opět si vyberu FEL a EEM, neboť učitelé jsou většinou profesionálové, jak teoreticky, tak prakticky a většinou vám nedají nic zadarmo a všechno je taková výzva, což mě přesně motivuje pracovat dál. Celkově studium na FELu je velmi zábavné, cvičení povětšinou nejsou nudná a pokud chcete dostudovat, dostudujete. Pokud se přes semestr budete věnovat alespoň minimálně každému předmětu, není problém získat prospěchové stipendium, i když na začátku semestru nemáte nejmenší tušení, oč jde. Nebuďte líní a zapište si školu, co má smysl.

Pavel Klaban, 3. ročník EEM

Po absolvování průmyslovky byl FEL jasná volba a to hlavně kvůli jeho dobré pověsti. Už zde nejsou žádné černé krabičky, abychom neviděli co před námi leží za přípravek. Vybavení zde není 30, 40 ba i 50 let staré. A hlavně tu narazíte na velice pohodové a vstřícné lidi a to jak ze strany studentů tak učitelů. FEL je mnohem více než jenom škola, je to místo, kde se člověk jen tak nenudí a k tomu dostane vyhlídku na velmi pěknou budoucnost.

Jan Konvičný, 3. ročník KME

V dnešní době, kdy je studium vysoké školy standardem pro mnohem větší skupinu lidí než v minulosti, mají maturanti nespočet možností. Pokud chcete být opravdu inženýr a chcete se naučit mnoho nových věcí pojďte na FEL. Dnes už nezáleží na tom že máte vysokou školu, ale jakou máte vysokou školu a co umíte až z ní vycházíte. Proto je FEL dobrá volba. Neřekl bych, že studium je náročné, ale je to stále studium proto aby jste se něco dozvěděli - budete se učit. Když toto přijmete budete nadšeni a budete neustále překvapovat sami sebe. Když se budete chtít podílet na praktickém projektu máte na FELu mnoho možností. Za druhé podle mé osobní zkušenosti je na fakultě celkem jednoduchá cesta za zahraničním stipendijním pobytem. Každoročně zůstávají volná místa na ERASMU a máte tak jedinečnou příležitost vycestovat a porovnat jiné studijní přístupy -> poté zpravidla oceníte znalosti již nabyté na FELu. Momentálně jsem na jeden semestr na ERASMU v Dánsku a s dvouletým základem z programu Kybernetika a robotika je tu studium velmi příjemné.

Vojtěch Dokoupil, 3. ročník KyR

Když jsem minulý rok přemýšlel, jakou vysokou školu jít studovat, byl to opravdu tvrdý oříšek. Jako student gymnázia jsem se musel poprvé rozhodovat, kam chci směřovat. A možností bylo opravdu mnoho. O elektrotechniku jsem se dříve nijak zvlášť nezajímal, a tak FEL nakonec zvítězil hlavně pro svou perspektivnost. Mnoho absolventů vysokých škol dnes těžko hledá uplatnění a já jsem rozhodně nechtěl být jedním z nich. Jaké však bylo mé překvapení po nástupu do školy. Během prvních týdnů se vyučujícím podařilo ve mně probudit takové nadšení pro obor, že bych nyní již nic jiného studovat nechtěl. Ze své volby mám opravdu radost a studium na FEL mohu vřele doporučit!

Jan Filip, 1. ročník KyR

FEL byl pro mne od začátku výzvou. Univerzita je to sice těžká, ale když už se rozhodnete jít na VŠ, je lepší, dostat titul zaslouženě na jedné z nejrespektovanějších škol. Jakmile překonáte začátky, a zvyknete si, máte půl cesty k titulu za sebou. Výukou vás budou provázet převážně mladé zkušené týmy, kterým nechybí smysl pro humor a dá se s nimi domluvit prakticky na všem. Pokud se ještě rozhodujete kam jít, zkuste pokořit tuto výzvu, tak jako to zkouším (zatím úspěšně) i já.

Petr Hejhal, 3. ročník STM

Proč studovat na FELu? Protože někteří studenti tu bojovali proti povinnému tělocviku, a teď je tělocvik čistě volitelný.
A jestli vám to nestačí...
Protože se tu smí předvést vyučujícímu lepší řešení, než předtím předvedl on.
Protože na studijním se na vás usmějou.
Protože FEL znamená spoustu báječnejch kluků rozmazlujících si "svejch" pár báječnejch holek.
Protože FEL, to jsou časté pozvánky na odborné přednášky, možnosti práce pro školu, to je svým způsobem celý svět.

Karolína Burešová, 2. ročník OI, ∅ 1,3

Pokud se bojíte jít na FEL, že ho nebude zvládat, protože nejste na elektroprůmyslovce, tak se nemusíte bát, protože aspoň nebudete ovlivněni středoškolským přístupem. Já taky nejsem z elektroprůmyslovky a studuju bez větších problémů.
Nechtěl jsem jenom sedět za počítačem a vyvíjet nějaký software nebo sedět u stolu a teoreticky odvozovat vzorečky. Prostě vstanout od stolu a pracovat s nějakým hardwarem. A to se mě na této škole splnilo a v každém dalším semestru je to jenom lepší.

Petr Pecha, 2. ročník KyR, ∅ 1,4

Každým dnem činíme rozhodnutí, vybíráme z mnoha možností a celkově přemýšlíme o tom, kam by měly směřovat naše kroky. Ať už budou směřovat kamkoliv, nikdy se nemůžeme vyhnout elektrotechnice. Elektrotechnika je všudypřítomná. Tak proč toho tedy nevyužít? Na FELu získáme dostatečné znalosti a zkušenosti, díky kterým máme neomezené pracovní možnosti a zároveň je dokážeme využit v běžném životě. Ať už prakticky tím, že si dokážeme poradit s běžnými problémy s elektrotechnikou a díky našim teoretickým znalostem víme, jak věci fungují a umíme si vše spočítat a navrhnout. Potom tedy hláška, okoukaná z amerických filmů: "Věřte mi, já jsem tady inženýr", nejenže bude pravdivá, ale zároveň bude mít i hodnotu, což se bohužel nedá říct o všech školách kde se dá titul "Ing" získat.

Petr Novák, 2. ročník EEM

Určitě už všichni víte, že FEL vám dá mnohem víc než jen titul. Možná vás ale překvapí, že vám dá i mnohem víc než výborné znalosti z oboru, který vás zajímá. Při studiu poznáte skvělé a inspirativní lidi jak mezi učiteli, tak mezi spolužáky, se kterými budete kamarádi do konce života. Ačkoliv FEL není jednoduché vystudovat, nemusíte se bát, že strávíte nad počítačem a učebnicemi celých pět let. Budete se moci zapojit do spousty zajímavých akcí a soutěží se super lidmi. Nejsou tu jen "nerdi", jaké znáte z Big Bang Theory - potkáte se tu s chytrými, komunikativními lidmi, které jinde nepoznáte. Přidejte se k nám a staňte se součástí skvělého kolektivu na prestižní vysoké škole!

Anna Doubková, 2. ročník OI, ∅ 1,6

Kdybych šla na vysokou školu jenom proto, že bych chtěla mít titul před jménem nebo i za jménem, rozhodně bych si nevybrala FEL. Není to lehká škola, ale je zábavná. Když už jsem se rozhodla několik let věnovat vysoké škole, nechci ty roky jen tak zahodit a odpočítávat hodiny, kdy už bude konečně víkend. Chci ty roky prožít. FEL, tedy konkrétně OI se stalo mojí zálibou a do školy se těším. OI není jenom učení, jsou to kamarádi, výlety, skvělí vyučující, je to příležitost. Studuji OI, protože mě to baví!

Tereza Soukupová, 2. ročník OI, ∅ 1,2

Již od malička jsem věděl, že půjdu studovat techniku, protože techniků je málo a snadno se uplatní. V povědomí mi hrála pouze ČVUT, protože jsem na ní měl pár známých a občas zazní v médiích. Po hledání informací jsem i zjistil, že je to velice prestižní škola a patří k nejlepším v republice a na evropské i světové úrovni mé svéjméno.
Kamarád má bratra na FEL obor Kybernetika a robotika a říkal,že o práci nouze rozhodně nebude a že dokonce přichází nabídky i po dostudování bakaláře. Zálibu v roboty mám od malička, ale nikdy jsem neměl prostředky svou zálibu rozvinout. Je lepší studovat to, co člověka opravdu baví a když jsem zjistil, že se hned v prvním ročníku hraje s roboty z LEGA a že je možné se zapojit do projektů, FEL byla poté jasná volba. Pokud rádi programujete, ale nechcete jen sedět u počítače a dělat i něco "na co si můžete sáhnout", fakulta elektrotechnická tohle nabízí. Pamatujte, když studujete to, co Vás baví, tak Vás studium nezatěžuje, ale naopak obohacuje a máte radost z toho, že jste se naučili něco nového.

Duc Tran Anh, 1. ročník KyR

Protože jako holka budeš mít na výběr z nepřeberného množství potenciálních manželů a navíc budeš vždy obklopena muži ochotnými pomoci dívce v nesnázích. Na vás kluky zase čeká hraní všeho druhu a taky páternoster! Společně se pak sejdete nad šálkem kvalitního vzdělání s vyučujícími, kteří hýří odbornými znalostmi i vtipem. Navíc je škola přímo na metru. To chceš!

 

Nikola Kratochvílová, 1. ročník OI

Při velmi krátkém rozhodování, jakým směrem se po střední škole vydat, jsem vybíral mezi ČVUT FEL v Praze a jinými technickými univerzitami. Zvolil jsem FEL nejen z důvodu, že jsem byl přijat bez přijímacích zkoušek, ale hlavně kvůli tomu, že myslím na budoucnost. Studium na ČVUT otevírá dveře k přístupu a účasti na nejnovějších vědeckých projektech, lepším pracovním příležitostem a v neposlední řadě vám otevírá dveře ke studiu i práci v zahraničí.
- a navíc, kdo by nechtěl studovat v samotném pulzujícím srdci Evropy?

Martin Mondek, 1. ročník KyR

Včera som pri registrácii nových študentov do kolejného klubu stretol jedného Slováka a pýtal som sa ho, prečo prišiel na našu fakultu až z okolia Košíc: "Dobrá škola… nechcem získať titul len za to, že tam chodím." "Osobné skúsenosti?" "Nie, kamaráti rozprávajú." Celkom ma takého slová potešili.

Karol Bujaček, doktorand na FEL, do nedávna člen Akademického senátu FEL

 

Po skončení gymnázia v roce 1984 jsem se rozhodoval mezi MFF UK (kam bych se dostal bez přijímaček) a FEL (kde jsem přijímačky musel dělat). Nakonec jsem se rozhodl pro FEL a nelituji. Během studia jsme měli děti a učitelé mi vycházeli vstříc s rozvrhem a termíny zkoušek, z nároků ale nic neslevili. Studium na FEL mne vybavilo solidními znalostmi, se kterými jsem obstál ve světě. V současné době je FEL nejlepší technická fakulta a šestá nejvýznamnější vědecká instituce v ČR (dle žebříčku RVVI). Jsme dobře známí, diplom od nás je ceněn doma i ve světě. Studium u nás není lehké, jsme škola pro ty, co něco chtějí. Snažím se, abychom vedle školy náročné dokázali být i škola přívětivá a příjemná.

Pavel Ripka, děkan FEL v letech 2011÷2019


Znáte také dobrý důvod, proč studovat na FEL? Pošlete ho, prosím, s údaji o sobě a nejlépe se svou fotografií na pr@fel.cvut.cz.

Znáte důvod, proč nestudovat na FEL? Pošlete ho, prosím, na dean@fel.cvut.cz.

Za obsah odpovídá: doc. Ing. Ivan Jelínek, CSc.