Společně s FEL ČVUT se do výzkumné aliance zapojily také Fyzikální ústav AV ČR, Astronomický ústav AV ČR, Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT. Partnerství propojí špičkový výzkum v oblasti astrofyziky, datové vědy a pokročilých technologií napříč institucemi i státními hranicemi.
„Tato aliance přináší nové příležitosti k výzkumu v oblasti senzorů, vývoje elektroniky a zpracování dat. Všem zapojeným výzkumníkům přeji inspirativní výzkumná témata a těším se na společnou práci v srdci Evropy,“ uvedl děkan FEL ČVUT prof. Petr Páta.
Německé centrum pro astrofyziku má ambici stát se špičkovou infrastrukturou pro výzkum gravitačních vln a hlubokého vesmíru. Současně má být příkladem transformace bývalého uhelného regionu v okolí saského Zhořelce. Jeho činnost se zaměřuje na tři prioritní oblasti: astrofyziku, datovou vědu a vývoj pokročilých technologií. Laboratoř – Low Seismic Lab, nacházející se nedaleko města Hoyerswerda, by se mohla stát jedním z klíčových spojovacích bodů plánované observatoře gravitačních vln nové generace – Einsteinova teleskopu.
Saský ministr vědy Sebastian Gemkow při slavnostním podpisu zdůraznil, že přeshraniční spolupráce se může stát katalyzátorem vědeckého i technologického pokroku – od fyziky a geofyziky až po strojírenství, datovou vědu a letecké a kosmické technologie. V této souvislosti zmínil, že partnerství jsou také velkým příslibem do budoucna, zejména v souvislosti s plánovaným Einsteinovým teleskopem, projektem, o jehož realizaci v regionu Horní Lužice saská vláda velmi usiluje. Gemkow vyzdvihl i historický rozměr spolupráce: „Praha, město Keplera a Braheho, je ideálním místem pro zahájení budování základů astrofyziky zítřka,” uvedl ministr a dodal: „Nepodepisujeme jen smlouvy, ale píšeme novou kapitolu společné tradice objevování, která trvá staletí.“
„Špičkový výzkum funguje, pouze pokud je kolektivní úsilí. Naše aktivity v České republice posilují evropskou vědeckou síť. Pracují zde vynikající astronomové a fyzikové zabývající se gravitačními vlnami – a je zde také velký zájem o spolupráci v naší podzemní laboratoři a na Einsteinově teleskopu,“ doplnil prof. Günther Hasinger.