Věda a výzkum

Aktuality

Desítky středoškoláků a středoškolaček si na FEL užily workshopy s VR i roboty

Na šest desítek studentů a studentek středních škol v pátek 8. března dorazilo na popularizační akci Staň se na den expertem či expertkou na AI. V budově Fakulty elektrotechnické na Karlově náměstí absolvovaly praktická cvičení, která jim přiblížila třeba výzkum VR, robotů, etická úskalí umělé inteligence, ale i radost z "vědeckého kutilství". 

📸 Petr Neugebauer

Ceny Wernera von Siemense 2024: Nejvyšší počet ocenění si odnášejí studující a školitelé z FEL ČVUT

Český Siemens udělil Ceny Wernera von Siemense za rok 2023 nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům. První příčku v počtu ocenění získalo České vysoké učení technické v Praze, z toho všech šest ocenění putují na Fakultu elektrotechnickou ČVUT. Následuje Akademie věd ČR (5 oceněných) a Vysoké učení technické v Brně (3 ocenění), Univerzita Palackého v Olomouci a Masarykova univerzita (po 2 oceněních), Univerzita Karlova a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (po 1 oceněném). Odborné poroty vybíraly z 496 přihlášek, 20 oceněných si rozdělilo jeden milion korun. Z celkového počtu přihlášených tvořily 29 % ženy, mezi oceněnými pak představují 25 %. Spolu se studenty získávají odměnu i vedoucí a školitelé jejich prací.

O víkendu na FEL vypukne festival open source softwaru InstallFest, přinese desítky přednášek a workshopů

Nadcházející víkend bude na Fakultě elektrotechnické ČVUT ve znamení festivalu Installfest. Akce s více než dvacetiletou tradicí má za cíl sdílení zkušeností s GNU/Linux v mnoha oblastech. Na programu, sestaveném na základě veřejného hlasování, bude 16. a 17. března řada zajímavých přednášek a workshopů. InstallFest, pořádaný studentským klubem Silicon Hill, se uskuteční ve fakultní budově na Karlově náměstí v Praze, zájemci a zájemkyně však mohou program sledovat i ze svých domovů. Vstup na akci je zdarma.

Algoritmy strojového učení přinášejí naději pacientům s epilepsií. Díky přesnější diagnostice je léčba možná i u nejzávažnějších forem

Různými formami epilepsií trpí v Česku zhruba 100 tisíc lidí. Pokud u pacienta nezabírají protizáchvatové léky, může být v závažných případech ložiskové epilepsie pacientovi nabídnuto operativní odstranění části mozku, která záchvaty vyvolává. Určit, pro kterého pacienta operace představuje nejefektivnější léčbu a kde záchvaty vznikají, pomáhají lékařskému týmu z FN Motol mj. algoritmy vyvíjené vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Z Dejvic do Davosu, ze Strahova na Stanford. Jak Marek Miltner zúročil zkušenosti z eForce na světových univerzitách a při setkáních se světovými lídry

Marku Miltnerovi jako tehdejšímu studentovi informatiky dle svých slov nesmírně pomohlo, když začal v eForce pracovat na elektroformuli. Byla to příležitost, kde mohl propojit svou základní expertízu s lidmi, kteří mají úplně jiné znalosti, a spolupracovat na problémech, se nimiž se během bakalářského studia běžně nesetkával. Se zkušenostmi z mezioborové spolupráce je pak podle něj až překvapivě jednoduché se ocitnout na světové špičce. 

Vedle doktorátu na katedře ekonomiky, manažerství a humanitních věd na Fakultě elektrotechnické ČVUT pravidelně působí v USA na Stanfordově univerzitě, kde má i školitele-specialistu pro svou dizertaci na téma role umělé inteligence v udržitelné transformaci energetiky. Přednáší na obou stranách oceánu a byl i jedním z českých zástupců na konferenci Světového ekonomického fóra v Davosu. “Ve stejný den jsem mohl snídat s předsedkyní Evropské komise von der Leyenovou, poté si poslechnout geopolitickou přednášku Volodymyra Zelenského, u oběda probrat potenciál jaderné výstavby v Česku s jihokorejským premiérem a postát ve frontě na kávu s belgickým králem,” vzpomíná Ing. Marek Miltner, MPhil v rozhovoru.

Jarní etapa Robosoutěže se blíží! Roboti žákovských týmů se poměří v roztřídění kostek

Příležitost pro kluky a holky, které baví robotika, programování i LEGO, je tu! Přihlaste se do Robosoutěže pro žáky a žákyně druhého stupně základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií, kterou pořádá Fakulta elektrotechnická ČVUT (FEL). Letošní soutěžní úlohou pro roboty postavené soutěžními týmy, bude třídění barevných kostek. Zájemci a zájemkyně se mohou registrovat do 24. března 2024. Trojice soutěžních kol se pak na FEL uskuteční v dubnu. Finále bude v květnu během festivalu Maker Faire Prague, který každoročně navštíví tisíce lidí!

Akustické čidlo výstřelu, F-Tester či displej magnetického pole. To a další technologie představí výzkumníci z FEL ČVUT na veletrhu Amper 2024

I letos bude mít Fakulta elektrotechnická ČVUT svůj stánek na největším mezinárodním veletrhu elektrotechniky, automatizace, komunikace a zabezpečení v Česku a na Slovensku. Na Amper 2024, který proběhne od 19. do 21. března 2024 v brněnském Výstavišti, představí výzkumníci technologická řešení jako např. F-Tester, Software Define Instruments, akustický detektor výstřelu či displej magnetického pole. Mimo jiné také odhalí téma letošního ročníku oblíbeného FEL CAMPu.

Přihlas se do Biosignal Challenge 2024: letošním tématem je detekce spánkové apnoe v MATLAB

Spánková apnoe, charakterizovaná opakujícími se cykly přerušeného dýchání postihuje přibližně 10 % dospělých ve středním věku, zejména muže s nadváhou nebo obezitou. Téměř 80 % lidí s touto poruchou však zůstává nediagnostikovaných a neléčených.

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík. Druhý ročník kurzu na FEL ČVUT proběhne ve spolupráci s Maker Institute

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT. Vedoucí předmětu na pražské FEL ČVUT se teď při výuce nově spojili s dalším „kutilským“ tahounem – neziskovou platformou Maker Institute, která je mezioborovým projektem univerzit ČVUT a VŠCHT.

Staň se na den expertem či expertkou na umělou inteligenci

Fakulta elektrotechnická ČVUT přivítá v pátek 8. března 2024 dopoledne všechny středoškoláky a středoškolačky, kteří se budou chtít v našich laboratořích seznámit s výzkumem a souvisejícími technologiemi v oblasti umělé inteligence. To vše v doprovodu našich špičkových odborníků a VŠ studentů a studentek. Na akci je nutná registrace.

Do řetězu světel pro vzácná onemocnění se zapojí i FEL ČVUT

Poslední únorový den si každý rok po celém světě připomínáme osudy lidí, kteří žijí se vzácným onemocněním. Tento den také patří všem, kteří jim pomáhají život s nemocí zvládnout: jejich rodinám, pečovatelům, přátelům, lékařům, sestrám i těm, kteří pracují v pacientských a dalších podpůrných organizacích.

Den otevřených dveří - fotogalerie

Zavzpomínejte s námi na Den otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT, který se konal v kampusu Dejvice a Karlovo náměstí dne 23. 2. 2024.

Studenti v roli astronautů. Úniková hra představí ve virtuální realitě, jak se žije na vesmírné stanici

Průběh kosmického letu, běžný život na oběžné dráze, ale i nebezpečí a rizika, kterým mohou astronauti čelit, představuje nová aplikace využívající virtuální realitu. Na jejím vzniku se podíleli výzkumníci z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze ve spolupráci s poradenskou a technologickou společností Deloitte. Jako odborný garant v projektu figuruje Planetum – Hvězdárna a planetárium hl. města Prahy, která bude aplikaci využívat k popularizaci vědeckých témat spojených s vesmírem mezi studenty a žáky středních a základních škol.

Den otevřených dveří FEL ČVUT představí studium robotiky, elektroniky či (bio)informatiky

Sedm bakalářských programů, které lze studovat na Fakultě elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) si mohou studenti a studentky středních škol projít už 23. února 2024. Bohatý program se uskuteční jak ve fakultní budově v Dejvicích, tak na Karlově náměstí. Návštěvníci a návštěvnice během něj nahlédnou do studia nejmodernějších technologií v robotice, IT, elektrotechnice, energetice, ale i multimédiích. Na akci je nutná registrace, počet míst je omezený. 

Jak vyrobit duhu i pochopit tajemství fraktálů: S videi z FEL ČVUT nahlédnete do světa matematiky a informatiky

Zajímavosti a zákonitosti informatiky, matematiky i fyziky přibližuje druhá část výukových videí z Fakulty elektrotechnické ČVUT. Videa cílí především na student(k)y středních škol a žáky a žákyně druhého stupně základních škol a fungují jako zpestření výuky. Zhlédnout je můžete na instagramovém účtu FEL i fakultním YouTube kanálu. První “várku” videí, především o fyzice a elektrotechnice, FEL připravil na přelomu let 2022 až 2023.

Za obsah odpovídá: RNDr. Patrik Mottl, Ph.D.