Novinky

Studenti FEL a FS ČVUT se pustili do výzkumných úkolů ve vývojovém centru Bosch v Českých Budějovicích

Pro studenty a studentky Spolupráce s partnery

Pestrý program v březnu absolvovalo 20 studentů Fakulty elektrotechnické a 8 studentů Fakulty strojní ČVUT ve vývojovém společnosti Robert Bosch, spol. s r. o. v Českých Budějovicích. Vedle samotné exkurze, při níž nahlédli do různých fází vývoje a testování výrobků, technologií a komponent z oblasti automobilového průmyslu, je čekalo i řešení několika elektrotechnických a IT úkolů.

Fotografie: Robert Bosch, spol. s. r. o.

Část studentů se v několikačlenných skupinách pustila do tzv. miniprojektů už dopoledne, další začali exkurzí a po obědě se prostřídali. V rámci praktických cvičení si studenti vybírali z řešení pěti různých situací souvisejících s činnostmi v různých fázích vývoje, testování a výroby automotive produktů v českobudějovickém závodě.

S pomocí expertů ze společnosti Robert Bosch hledali například poškození produktu pro diagnostiku nádržového systému automobilu pomocí nízkovýkonového měření. Programovali také PLC (programovací logický automat) pro testování funkčnosti plošného spoje semaforu nebo měli navrhnout a optimalizovat síťový filtr tak, aby vyhovoval aktuálním normám. Dalšími z miniprojektů byly simulace Start-Stop testu systému DNOX CV pumpy a analýza závady nabíjecího CEE adaptéru.

Právě posledně jmenovaným se zabýval například Daniel Lopušanskyj, student programu Elektronika a komunikace na FEL ČVUT. "Workshop byl skvěle připravený, nebyl příliš obtížný, ani triviální. Před začátkem měření nám byl vysvětlen celý proces nabíjení a veškeré funkce nabíjecího adaptéru, což nám dalo skvělý základ při vyhledávání problému a zároveň jsme získali nové znalosti z tohoto oboru," uvedl student. "Zejména oceňuji, že úloha byla simulována podle závady, která se opravdu v procesu návrhu stala, a tak nám byl přiblížen běžný pracovní proces tohoto oddělení," doplnil.

Doc. Jiří Vodrážka z katedry telekomunikační techniky FEL, který se exkurze také zúčastnil, podotkl, že obsah projektů ho velmi mile překvapil. "Miniprojekty byly interaktivní a vhodně navázaly a rozšířily témata studovaná na FEL," sdělil doc. Vodrážka s tím, že zajímavá byla i samotná exkurze laboratořemi napříč centrem.

Ta studenty provedla životním cyklem výrobku před jeho uvedením na trh. Podívali se na technické postupy vývoje prototypů. Prošli si také testovacími laboratořemi, mimo jiné pro testování lambda sond do výfuků automobilů, a prohlédli si i speciálně upravené auto, s jehož pomocí experti zkouší různé inovativní komponenty v silničním provozu. Exkurzi zakončila návštěva výrobního provozu, kde jim technologové vysvětlili řadu procesů na moderních linkách. "Nejvíc mě zaujala testovací laboratoř,” poznamenal další z účastníků exkurze Radek Korub, studující program Elektronika a komunikace. Jeho spolužák Daniel Lopušanskyj pak podotkl, že ho překvapila především výrobní linka. "Byla mnohem víc automatizovaná, než jsem z jiných automotive linek zvyklý," shrnul. V závěru akce pak studenti zhlédli prezentaci o možnostech stáží i zaměstnání ve firmě Bosch.

"V letošním roce jsme chtěli studentům nabídnout možnost se nejen pokusit aplikovat znalosti z výuky prací na připravených miniprojektech, ale zároveň jim ukázat komplexnost tvorby produktu v automotive průmyslu. Snažili jsme se studentům přiblížit celý životní cyklus od prototypové fáze, vývoje a testování až po sériovou výrobu. V příštích ročnících exkurze bychom rádi studentům více demonstrovali, jak mohou svoje znalosti z výuky využít v jednotlivých fázích života výrobku," uvedl Jan Litera, simulační inženýr z firmy Robert Bosch České Budějovice.

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk