Život na Fakultě elektrotechnické

Jen učení a žádná zábava? Ale kdepak! FEL je jako živý organismus – hýbe se a pulzuje, a to zejména díky lidem, co tu studují, vyučují a pracují. Připravte se na smršť studentských akcí, působení ve spolcích a spoustu zábavy přímo v srdci republiky. Studovat v metropoli znamená nasát neopakovatelnou atmosféru, posbírat neobyčejné množství vědomostí a získat přátele na celý život.

FEL najdete v Dejvicích a na Karlově náměstí

Co vás tam čeká, jak mezi kampusy přejíždět a kde se v nich dobře najíst za pár korun?

Kampus Dejvice

Technická 2, Praha 6

Zde Fakulta elektrotechnická sídlí, je to budova v Dejvickém kampusu. V rozvrhu bude mít označení T2. Druhá polovina monobloku z 60. let náleží Fakultě strojní. Najdete zde ty nejdůležitější věci, například studijní oddělení – když vejdete hlavním vchodem, vydejte se doleva. Nachází se zde 11 ze 17 kateder fakulty, děkanát a další složky fakulty.

Jugoslávských partyzánů 3

Označení v rozvrhu je JP. V prvním ročníku tu výuku mít nejspíš nebudete. V pátém patře budovy „B“ najdete katedru matematiky, katedru ekonomiky, manažerství a humanitních věd.

Jídlo v Dejvicích

Můžete využít bufet v prvním patře budovy T2. Pokud vám výběr nebude po chuti, poblíž najdete také Menzu Studentský dům nebo Technickou menzu, kde není výjimkou luxusní steak za přátelskou studentskou cenu. Jídlo nemusíte dopředu objednávat a zaplatíte ho kartou studenta, kterou lze dobít kreditem v jakékoliv menze.

Studovny v Dejvicích

Studovnu FEL Café s občerstvením najdete, půjdete-li v přízemí doleva hlavní chodbou směrem na Fakultu strojní. Často tam potkáte kamarády z jiných fakult.

Cestou do FEL Café narazíte na copy centrum FELCOPY. Kromě tisknutí potřebných dokumentů najdete v copy centru i papírnictví a kancelářské potřeby.

Počítačovou studovnu najdete ve 4. patře, místnost T2:A4-404. Dostanete se do ní jen se studentským průkazem.

Šatna

Od začátku října do konce dubna můžete pro odložení bundy nebo zavazadla využít šatnu v suterénu budovy. Hned po vstupu do budovy sejdete po schodech o patro níž. Otevírací doba je od 7:00 do 19:15.

U šaten je i pár závěsných stojanů na kola.

Kampus Karlovo náměstí

Karlovo náměstí 13

Označení v rozvrhu je KN. Na Karlovo náměstí se z Dejvic dostanete nejrychleji metrem, zeleným (A) a pak žlutým (B), nebo také přímo tramvají č. 18 (ze zastávek Lotyšská, resp. Vítězné náměstí). Sídlí zde 4 katedry (kybernetiky, řídicí techniky, počítačů a počítačové grafiky a interakce); dvě hlavní posluchárny mají i jméno: Zengerova (KN:E-107), ve které se, mimochodem, konají občasné koncerty, a Šrámkova (KN:E-301).

Pokud se chystáte na Den otevřených dveří pouze na Karlák, doporučujeme do Dejvic jindy alespoň trochu nahlédnout. Předměty programů KyR nebo OI, tedy tzv. programů z Karláku, se totiž v prváku konají převážně právě v Dejvicích. Tak ať vás rozvrh nepřekvapí! 

Jídlo na Karláku

Poblíž Zengerovy posluchárny najdete malý bufet. Ve dvoře pak najdete výdejnu menzy. Nabízí vždy několik jídel za příznivé ceny. Pokud by vám nevoněla nabídka menzy, v okolí Karlova náměstí najdete spoustu dalších možností, kde se najíst.

Studentské spolky

Studentské spolky jsou organizované samotnými studenty a studentkami. Máte tak možnost s někým dalším sdílet společné zájmy, volný čas a spoustu zážitků.

Přehled spolků

Virtuální studentský život

Kde potkat spolužáky virtuálně? Kromě oblíbeného fakultního Dicsordu hledejte na Facebooku skupiny s názvy jako Prváci ČVUT FEL 2020, nebo skupiny studijních programů jako např. EK FEL ČVUT 2020, které si zakládají sami studenti, studentské spolky nebo zástupci studijních programů.

Fakultní Discord

Sport

Jako studující na FEL můžete využívat Ústav tělesné výchovy a sportu ČVUT v Praze. Oblíbené je kondiční posilování, plavání, tenis, lezení na stěně, volejbal, lukostřelba, powerjóga, stolní tenis nebo geocaching!

V létě i v zimě můžete vyjet na výcvikové kurzy – windsurfingové, vodácké, cyklistické, jógové, zkrátka dělat můžete snad všechno, co vás napadne.

Ústav tělesné výchovy

Učení

Jazyky

FEL musíte absolvovat s angličtinou na úrovni B2. Pokud už AJ na této úrovni ovládáte, stačí znalost doložit některým z certifikátů uznávaným katedrou jazyků. Pokud si v angličtině nejste jistí nebo certifikát nemáte, bakalářské studium využijete na přípravu ke zkoušce z AJ, která je bez jazykového certifikátu povinná.

Kromě AJ se můžete učit i další jazyky, třeba čínsky nebo japonsky. V cizích jazycích také pořádáme přípravu na zahraniční pobyty, kurzy akademického psaní, rétoriky, průpravu cizojazyčné prezentace nebo přípravu na jazykové certifikáty. 

Poznejte FEL osobně

Účastněte se tematických akcí na fakultě a nasajte neopakovatelnou atmosféru metropolitní univerzity. Zajímavé události se u nás pořádají celoročně, na vás je vybrat si, kterou navštívíte a která vás bude nejvíce bavit.

Kalendář akcí

Náklady na studentský život

  • ubytování - asi 4 000 Kč měsíčně na koleji (cena za noc se pohybuje mezi 70 - 215 Kč) nebo asi 7 000 Kč měsíčně na privátě 
  • jídlo - asi 2 000 Kč měsíčně za obědy v menze (cena za oběd se pohybuje mezi 53 - 113 Kč)
  • doprava s ISIC kartou -  víkendové cesty domů a zase zpět vás budou stát jen 50 % plné částky
  • doprava s pražskou Lítačkou - měsíčně utratíte za pražskou hromadnou dopravu 130 Kč
  • sportování je pro studující FELu zdarma na mnoha sportovištích
  • učebnice - spousta učebních materiálů je online a učebnice se dají pořídit i z druhé ruky nebo si je zdarma půjčíte v knihovně
  • náklady je možné snížit pomocí stipendií - například na ubytovací stipendium mají automaticky nárok všichni studenti a studentky FELu (dostanete zhruba 500 Kč na měsíc)

Stipendia

Na jaká se můžete těšit stipendia? Na FELu můžete dosáhnout na různé typy stipendií. Podle Stipendijního řádu máte, coby studující FELu, právo požádat o přiznání:

Prospěchového stipendia

Prospěchové stipendium dostáváte za vynikající studijní výsledky dosažené buď v semestru nebo v celém akademickém roce. Lze o něj zažádat, ať už studujete v prezenční nebo kombinované formě, a musíte splnit ještě další podmínky:

  1. Získat minimálně 30 kreditů (60 kreditů) z absolvovaných předmětů,

  2. Počet klasifikovaných předmětů v semestru nebo akademickém roce mít větší nebo roven 4, případně 8,

  3. Vážený studijní průměr za uvedený semestr nebo akademický rok mít menší nebo rovný 1,50.

Stipendium vám bude vyplaceno buď jako jednorázová částka, nebo měsíčně v několika menších částkách.

Účelového stipendia

Účelové stipendium je specifický druh stipendia přiznávaný většinou za zcela výjimečné studijní působení na FELu. Účelové stipendium může být přiznáno:

  1. Za vynikající vědecké, výzkumné, vývojové, inovační, umělecké a další tvůrčí výsledky přispívající k prohloubení znalostí (účast na vědeckém projektu, vědeckovýzkumné činnosti na pracovišti a dalších aktivitách),

  2. Za zcela výjimečné studijní výsledky, za absolvování studijního programu s hodnocením prospěl/a s vyznamenáním nebo s pochvalou nebo za zkrácení doby studia oproti doporučenému časovému plánu.

O účelové stipendium si ale můžete zažádat i jako o sociální příspěvek, nebo jako podporu studia v zahraničí. To platí i pro cizince – ti si mohou požádat o stipendium jako podporu studia v ČR.

Sociálního stipendia

Sociální stipendium se přiznává buď studujícím, kteří mají nárok na přídavek na dítě, nebo studujícím v tíživé finanční situaci.

Ubytovacího stipendia

Samozřejmostí je možnost získání příspěvku na bydlení v místě, kde sídlí univerzita. Ujistěte se, že splňujete podmínky udělení:

  1. jste studující bakalářského, magisterského nebo doktorského programu v prezenční formě studia,

  2. nepřekročili jste standardní dobu studia,

  3. nemáte místo trvalého pobytu v okrese, v němž studujete nebo

  4. nemáte místo trvalého pobytu na území hlavního města Prahy, studujete-li v Praze.

Co se o FELu říká?

  • Jonáš

    Absolvent

    Elektronika a komunikace

  • Jakub

    Absolvent

    Elektronika a komunikace

  • Jana

    Studentka

    Elektronika a komunikace

Naše úspěchy a milníky

Průvodce prvákem

Co je třeba zařídit ze všeho nejdřív po zápisu do studia? Jak je to s ubytováním a dopravou? Odpovědi na otázky spojené s nástupem na vysokou se vám můžou hodit už mnohem dříve.

Prostudovat průvodce

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk