Novinky

FEL ČVUT na Festivalu ABC ukáže roboty i technologický “cirkus”, vyzkoušíte si i simulátor formule

Chystáte se na festival ABC, který bude 27. a 28. dubna v Národním zemědělském muzeu v Praze? Pak se zastavte i na stánku Fakulty elektrotechnické ČVUT, kde bude dost zábavy pro děti i dospělé, které zajímá věda a technika. V rámci festivalového programu se uskuteční i originální vystoupení výzkumníků z FEL ČVUT kombinující pohyb, hudbu a techniku.

Show Data v pohybu představí doktorandi katedry počítačové grafiky a interakce Pavel Husa a Vojtěch Leischner v sobotu. Oba výzkumníci a performeři během svého "technologického cirkusu"  přetváří pohyb na zvuk v reálném čase pomocí senzorů vyvinutých na FEL ČVUT. "Můžete se těšit na žonglovací míčky, které při hodu zpívají, a kyvadlo ukazující budoucí trendy v oblasti technologií," uvedli Husa s Leischnerem s tím, že po vystoupení bude diskuze o využití zmíněných senzorů pro virtuální realitu.

A co po oba festivalové dny, uvidíte na stánku FEL? Hlavně děti ocení program, který si pro ně připravil fakultní spolek wITches, který popularizuje IT a elektrotechniku na základních školách. "Pojďte s námi pomoci našim ozobotům vyluštit bludiště a nebo zahrát na banana piano," zve Margarita Tkachenko, studentka FEL ČVUT a členka spolku. Ozoboti jsou miniaturní roboti a wITches dětem ukážou, jak je úspěšně naprogramovat.

Prohlédnete si také autonomní elektroformuli studentského týmu eForce Prague Formula a vyzkoušíte simulátor řízení formule! S členy eForce si pak budete moci popovídat o tom, co všechno vývoj a výroba formule, s níž závodí na evropských závodních okruzích, obnáší. Prozradí také, co chystají pro letošní generaci formule, kterou tým představí v červnu.

Nebudou chybět ani roboti z FEL! "Na našem stánku zjistíte, jak roboti zvládají chození, vnímání svého okolí nebo hledání nejkratší trasy," uvedl Ing. Martin Zoula, doktorand na katedře počítačů FEL. "Můžete se těšit na živou ukázku kráčejících robotů a na malý robotický kvíz, ve kterém pomůžete robotu Karlovi navštívit všechny stánky na festivalu v nejkratším možném čase," doplnil.

Na 10.000 voltů vás pak nabije a perfektní účes vám, alespoň na chvilku, vytvoří Van de Graaffův generátor. A originální suvenýr si s pomocí členů a členek studentského klubu +/-FEL vytvoříte během "kurzu" pájení součástek.

Přijďte, těšíme se na vás!

Foto: Petr Neugebauer

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk