Jednou z nich je i technologie umožňující bezšumovou detekci a vizualizaci jednotlivých částic nebo kvant energie, které vznikají při kolizích primárních částic v urychlovači. Tato zobrazovací technologie je založena na „chytrých“ pixelech, které registrují velké množství informací pro každou jednotlivou zachycenou částici, tedy například i pro foton rentgenového záření. V porovnání se snímačem digitálního fotoaparátu jsou naše pixely tisíckrát komplexnější.
Tato nová zobrazovací technologie postupně proniká do mnoha oblastí lidské činnosti: od monitorování radiace ve vesmíru, přes sledování průběhu a úspěšnosti léčby rakoviny, až po analýzy pravosti uměleckých děl nebo nedestruktivní testování energovodů. V přednášce si po krátkém historickém exkurzu ukážeme, co se lze dozvědět o vnitřní stavbě a složení nejrůznějších objektů využijeme-li obyčejný rentgen, pokročilý zobrazovací sensor a přimícháme-li k tomu trochou fyziky.
Jak tato práce souvisí s válkou na Ukrajině? Energetická krize, kterou konflikt vyvolal, podnítila zájem o technologie k omezení masivních úniků energií, ke kterým dochází například při jejich přenosu v teplovodech. Ukazuje se, že technický stav letitých potrubí pod všemi krycími a izolačními vrstvami nelze současnými postupy zjistit. Na to je potřeba mít oči supermana.
06.04.2023, 16.15, T2:D3-209