“Nevíme, jak se bude situace s epidemií koronaviru vyvíjet, ani kdy se studenti budou moci vrátit zpátky do školy. Úspěšně a jako jedni z prvních jsme zavedli systémy pro podporu výuky - Moodle a CourseWare. Za poslední rok jsme také přišli s projektem domácí laboratoře LEO nebo vzdálenou výukovou laboratoří. A prvenství v zavádění pokročilých technologií pro výuku si chceme udržet i nadále. Podle dostupných informací je FEL první školou, která podobnou věc zavádí,” přibližuje záměr proděkan Fakulty elektrotechnické doc. Jiří Jakovenko.
Fakulta se rozhodla využít možností moderních technologií k výukovým účelům. Většina studentů si bude moci zapůjčit náhlavní soupravu pro virtuální realitu a znalosti a dovednosti, které jsou nenahraditelné pro každého technika, si osvojovat podobně jako by se fyzicky nacházeli v laboratoři.
“V některých předmětech studentům stačí počítač, ale v jiných je vlastní zkušenost nenahraditelná. Věříme, že se tento přístup osvědčí a naše virtuální laboratoře budeme využívat i poté, co epidemie koronaviru odezní. S tím, jak vývoj technologií pokračuje neustále dopředu, bude tradiční kontaktní výuka brzy vnímána jako přežitek,” dodává doc. Jakovenko.
Fakulta si od zavedení nové technologie slibuje, že se studium na FEL stane dostupnější širšímu okruhu studentů. Dosud byla prezenční výuka nenahraditelná, to se ale díky zavedení on-line přednášek a praktické výuky ve virtuální realitě změní. Studium se v celé své šíři otevírá zájemcům ze zahraničí nebo studentům univerzity třetího věku. Podobně jako fakulta zveřejňuje záznamy přednášek na svém YouTube kanálu, tak i laboratoře ve virtuální realitě budou veřejně k dispozici. Kdokoli, kdo má vlastní VR set, si tak bude moci sám vyzkoušet, jaké to je studovat na nejlepší elektrotechnické a informatické fakultě v ČR.