Novinky

Alexa Prize Socialbot Grand Challenge: Tým Alquist se svým social botem i letos soutěží o zlato

Pro studenty a studentky

Očekávaná tisková zpráva společnosti Amazon potěšila nejen studenty, kteří na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT vyvíjejí konverzačního bota Alquista v rámci pátého ročníku Alexa Prize Socialbot Grand Challenge (SGC5), ale i všechny jejich příznivce, kteří soutěžní klání v tomto roce pozorně sledují. Chatbot Alquist opět patří mezi finalisty a již začátkem srpna se dozvíme, zda tým, který se soutěže účastní od jejího založení, obhájí loňské vítězství. 

Zrekapitulujme si stručně průběh soutěže, které se náš studentský tým účastní po páté. Již na konci roku 2022 byl tým ve složení Ondřej Kobza, Petr Marek, Jan Čuhel, David Herel a Tommaso Gargiani (všichni studenti ČVUT – FEL), vybrán mezi devět týmů, které se pokusí splnit tzv. "velkou výzvu" (neboli Grand Challenge). To znamená získat od poroty skóre 4,0 nebo vyšší (z 5 možných) a udržet dvacetiminutovou souvislou a poutavou konverzaci socialbota s člověkem. Tuto výzvu dosud nikdo nesplnil. Tým, kterému se to podaří, získá pro svou univerzitu grant ve výši jednoho milionu dolarů.

Amazon do závěrečného finále vybral 5 univerzitních týmů, a to jak na základě hodnocení jednotlivých anonymizovaných interakcí od uživatelů zařízení s Alexou, tak na základě technických článků zpracovaných jednotlivými týmy.

Vybranými finalisty jsou:

Team

University

Faculty advisor

Alquist

Czech Technical University, Prague

Jan Šedivý

Athena

University of California, Santa Cruz

Xin Wang

Chirpy Cardinal

Stanford University

Christopher Manning

GauchoChat

University of California, Santa Barbara

Xifeng Yan

NAM

Stevens Institute of Technology

Jia Xu

Letos mohou uživatelé na svých zařízeních vybavených asistentkou Alexou vyvolat některého ze soutěžních botů formulkou "Alexa, let’s discuss". Na rozdíl od minulých let se to týká i zařízení s obrazovkou (Amazon Echo nebo Fire TV) a konverzující uživatelé jsou tak obohaceni i o obrazový požitek. Zpětná vazba, kterou týmům uživatelé ve formě ohodnocení proběhlé konverzace se socialbotem poskytují, umožňuje studentským týmům jejich roboty vylepšovat.

Nejen zkušenosti z minulých let, ale i správně zvolené technické řešení zajistilo našemu týmu květnový postup do semifinále a nyní i do finále, které proběhne v prvním srpnovém týdnu a které určí vítěze. Soutěže se tým účastní od jejího založení a dosud vždy stál na stupních vítězů. Kromě loňského prvního místa byl dvakrát stříbrný a jednou bronzový. 
 
"Jsme nadšeni, že tým Alquist z CIIRC ČVUT postoupil do finále prestižní soutěže Alexa Prize. V této vzrušující fázi soutěže je Alquist vděčný za podporu a partnerství s Amazon Web Services (AWS), jejichž pokročilá infrastruktura umožňuje nasazení naší hybridní konverzační technologie kombinující pokročilé jazykové a skriptovací modely. S postupem do finále se tým vynasnaží využít této příležitosti k dalšímu vylepšení Alquista, posunutí hranic konverzační umělé inteligence a stanovení nových standardů pro human-like interakce," komentuje postup týmu Jan Šedivý v roli univerzitního poradce týmu.

"Velké jazykové modely zná díky chatu GPT dnes již každý. Tým z CIIRC ČVUT se konverzační umělé inteligenci soustředěně věnuje již řadu let a každoročně se mu daří prosazovat mezi nejlepší týmy v konkurenci prestižních univerzit. Tento obor se velmi dynamicky rozvíjí a mě těší, že i díky týmu Alquist patříme mezi nejinovativnější v oboru," říká Ondřej Velek, ředitel CIIRC ČVUT, a dodává: "Týmu Alquist držím palce na letošní finále, kdy je v nelehké pozici obhájce loňského vítězství."

Letošní novinky v soutěži

V letošním roce se Amazon rozhodl soutěž trochu zpestřit, a to tím, že konverzace, které dosud probíhaly pouze formou verbální konverzace, oživí multimodálními prvky – obrázky či textem.

Kromě toho letos udělí dokonce dvě ocenění: stejně jako v minulosti je ve hře cena za celkový výkon v oblasti sociální interakce (s finanční odměnou 250 000 USD pro tým na prvním, 50 000 USD na druhém a 25 000 USD na třetím místě), nově k ní ale přibude ocenění za vědecký přínos (opět s 250 000 USD pro tým na prvním, 50 000 USD na druhém a 25 000 USD na třetím místě).

Zdroj fotografie: archiv ČVUT
 

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk