Novinky

Making of Vánočního videa FEL ČVUT 2023: Jak ferrofluid, tesláci a roboti přejí šťastné a veselé

Pro zaměstnance a zaměstnankyně Pro uchazeče a uchazečky Pro studenty a studentky

Podívejte se v krátkém videu, jak vznikalo naše vánoční přání s technologiemi a výzkumníky FEL ČVUT v hlavních rolích. Natáčení proběhlo v prostorách strojovny na katedře řídicí techniky na Karlově náměstí, kde se přístroje z laboratoří elektrotechniků, robotiků a informatiků proměnily v hudební nástroje. Výsledkem je hudební experiment, ve kterém se technologie "naladily" do zvuků anglické koledy We Wish You a Merry Christmas.

"Na letošním videu bylo nejtěžší nalézt člověka, který z izolovaných zvuků jednotlivých technologií zkomponuje vánoční melodii. Současně to vyžadovalo, aby měl vztah k technologiím. Hledání trvalo několik měsíců, ale nakonec jsme měli štěstí, že se tohoto úkolu skvěle ujal Jan Kavan, který skládá soudobou hudbu, vyučuje skladbu na brněnské JAMU a současně programuje a technologie ho baví," přibližuje největší výzvu Radovan Suk z oddělení vnějších vztahů - PR, který dával dohromady už třetí Vánoční video FEL po sobě, letos se zásadním přispěním dr. Jiřího Zemánka a Ing. Krištofa Pučejdla.

Oba výzkumníci z katedry řídicí techniky se společně s kolegou dr. Martinem Hlinovským objevují v Making of videu, kde představují vybrané technologie. Video dává nakouknout do zákulisí natáčení, které bylo letos náročnější i z hlediska produkce, protože se na něm podílelo více než osmdesát lidí. Kromě výzkumníků a studentů FEL, filmařů kolem Dana Hotového a Olivera Beaujarda či zvukařů z AVC Silicon Hill, které dával dohromady dr. Jan Bednář z katedry radioelektroniky, to byli také sboristé Pěveckého sboru ČVUT Praha a hráči Akademického orchestru ČVUT.  Velký dík patří zejména Magdaleně Slámové a dirigentu Janu Šrámkovi, kteří s námi za tato tělesa koordinovali společné nahrávání a natáčení. Jsme rádi, že jsme našli společné termíny a video nakonec vzniklo.

Vánoční pozdravy a novoroční přání Fakulty elektrotechnické ČVUT, která popularizují technologie mimo okruh akademických odborníků a studentů, navazují na dřívější videa dr. Jiřího Zemánka, interaktivní stromeček umístěný na mazací tramvaji z roku 2015, stroboskopicky dekorované vánoční ozdoby z roku 2018 či tiskárny reprodukující koledu Nesem vám koledy. Playlist s vánočními videi FEL ČVUT najdete na Youtube kanále FEL. Rozhovor s Jiřím Zemánkem o vzniku Vánočního videa 2023 z perspektivy programu KyR si můžete přečíst na našem webu.

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk