Novinky

O víkendu na FEL vypukne festival open source softwaru InstallFest, přinese desítky přednášek a workshopů

Pro studenty a studentky

Nadcházející víkend bude na Fakultě elektrotechnické ČVUT ve znamení festivalu Installfest. Akce s více než dvacetiletou tradicí má za cíl sdílení zkušeností s GNU/Linux v mnoha oblastech. Na programu, sestaveném na základě veřejného hlasování, bude 16. a 17. března řada zajímavých přednášek a workshopů. InstallFest, pořádaný studentským klubem Silicon Hill, se uskuteční ve fakultní budově na Karlově náměstí v Praze, zájemci a zájemkyně však mohou program sledovat i ze svých domovů. Vstup na akci je zdarma.

Bc. Rastislav Čermák z CIIRC ČVUT uvedl, že na akci bude řada zajímavých přednášejících jak z řad škol a firem, tak i domácích bastlířů. Čermák podotkl, že návštěvníky a návštěvnice, jichž organizátoři očekávají kolem tří stovek, čeká mimo jiné několik interaktivních workshopů. "Mohou si vyzkoušet od navrhování 3D modelů až po 'útoky' na síťové technologie," popsal Čermák. Workshopy mají různou úroveň náročnosti.

Čermák také upozornil, že na akci vystoupí americký hacker, maker a podnikatel Mitch Altman, vynálezce univerzálního dálkového ovladače TV-B-Gone, který umí vypnout většinu televizorů na veřejných místech. Altman je CEO společnosti Cornfield Electronics.

Dalším z hostů akce bude absolvent FEL ČVUT, Ing. Marek Peca, který pracoval v Evropské kosmické agentuře a také založil společnost pro výzkum, vývoj a výrobu přístrojů v oblasti fotoniky a časové a frekvenční metrologie. Ta vyrobila a dodala kameru Vitacam, která je již dva roky na palubě družice VZLUSAT-2 na oběžné dráze. A právě o tomto projektu bude také Pecova přednáška. "Mám v úmyslu mluvit i o tom, jak se náš počítač ještě později ocitl na palubě téže družice i jako součást rentgenové kamery. Dojde k odhalení dosud tajené skutečnosti, který snímek z VZLUSAT-2 byl skutečně první a jak vypadal,” upozornil výzkumník s tím, že během řešení projektu byla použita spousta "open-source".

V další z přednášek Ing. Marek Peca společně s dr. Pavlem Píšou, který působí na katedře řídicí techniky FEL, popíše experiment s příjmem a vyhodnocením rádiového signálu z prvního experimentálního satelitu vysílajícího v pásmu 75GHz (ESA W-Cube mission). "Satelit přelétá přes zorné pole po dobu deseti minut a tak bylo potřeba napočítat a přesně sledovat trajektorii. O výpočty a vyšší úroveň řízení se staral běžný modul Raspberry Pi s programovým vybavením od Ing. Peci.  Vlastní řízení motorů pak obstarává jednotka řízení motorů PiKRON LX-RoCon, kterou jsem navrhoval se svými spolupracovníky, i s přispěním Ing. Peci k části FPGA návrhu," uvedl dr. Píša. Upozornil, že naváděcí software je v plně otevřené podobě k dispozici ve veřejném GIT repozitáři ESA, firmware a FPGA návrhy jednotky pak výrobce také spravuje ve veřejném repozitáři. Doplnil, že představené budou i další navazující otevřené projekty jednotek pro řízení motorů/robotů navrhované ve spolupráci se studenty z FEL.

O tom, jak a k čemu lze  využít open data Pražské integrované dopravy společně s Rapsberry Pi a několika I2C displeji pohovoří Ing. Tomáš Tichý, doktorand na katedře elektrotechnologie FEL. "Je libo ukázat jenom odjezd, zpoždění či případně poslední známou polohu spoje? Pojede spoj nízkopodlažní, případně klimatizovaný? To vše si poctivě rozebereme a ukážeme jak na to," avizuje Ing. Tichý v anotaci workshopu.

A to, jak používá Linux "v přírodě" tým z FEL během FEL campů popíše dr. Zbyněk Kocur z katedry telekomunikační techniky. Ačkoliv má každý ročník campu, které FEL každoročně pořádá pro středoškoláky a středoškolačky v Temešváru, jiné téma, spojuje je právě práce s Linuxem a tzv. embedded platformami.

Zmenšený demonstrátor funkce algoritmu, který vznikl v rámci výzkumu autonomního řízení na katedře řídicí techniky FEL pak ukáže Ing. Jan Švancar. Návštěvníci a návštěvnice IT konference se však mohou těšit i na řadu dalších zajímavostí. "Po celou dobu budou na místě stánky firem, hackerspaců a také MacGyver bastlíři ze Strahova," doplnil za organizační tým Rastislav Čermák.

Přenos a záznamy akce zajišťuje AVC Silicon Hill.

Autor fotografií: Gabriel Seidl, Root.cz

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk