Zvýšit zájem o elektro a IT obory a spolupráce na inovacích. Nová aliance elektrotechnických a IT fakult má jasné cíle

Šestnáctka českých a slovenských elektrotechnických a IT fakult založila ve středu 15. května Alianci pro elektrotechniku
a informatiku (Aliance). Cílem Aliance bude mimo jiné zvýšit zájem středoškolských studujících o nabízené elektroinženýrské obory a vzájemně koordinovat strategické výzkumné projekty.

Podle nejnovějších statistických údajů chybí jen v Česku a na Slovensku více než 10 000 odborníků a odbornic v oblasti elektroinženýringu či informatiky. Jejich nedostatek už nyní paralyzuje a ohrožuje rozvoj strategického průmyslu. Nově založená Aliance pro elektrotechniku a informatiku proto bude hledat cesty, jak podpořit zájem uchazečů a uchazeček, a tím zvýšit počet absolventů a absolventek v těchto společensky kritických profesích.

Děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT prof. Petr Páta je přesvědčen, že užší spolupráce elektrotechnických a informatických fakult povede k dalšímu rozvoji oboru. "Elektrotechnické a informatické vzdělání je klíčové nejen pro domácí průmysl, ale jeho význam roste i pro další obory a celou českou společnost tím, jak technologie stále více ovlivňují i podobu dalších profesí," uvedl prof. Petr Páta. Fakulta elektrotechnická ČVUT je připravena přispět způsobem, který odpovídá její velikostí, počtu studentů a zaměstnanců a klíčovému významu v oblasti výzkumu a vývoje.

Aliance sdružuje a umožňuje společně využívat unikátní zdroje a technologie, kterými její členové disponují. Aliance tak chce být svými kompetencemi a moderním vybavením jednotlivých fakult motivátorem pro příchod nových investorů do Česka a Slovenska. Ti přispějí k transferu špičkových technologií (např. polovodičové čipy) a vytvoření nových vysoce kvalifikovaných pracovních míst.

Zakladateli Aliance je šestnáct českých a slovenských fakult, respektive univerzit, působících v oblasti elektrotechniky, informatiky a kybernetiky. "Podpisem memoranda jasně deklarujeme naši snahu o spolupráci, jednotné vystupování a systematické směřování k evropskému leadershipu, a to jak v oblasti výzkumu a vývoje, tak i v oblasti vzdělávání,“ doplnil prezident Aliance a děkan FEL ZČU Zdeněk Peroutka. Viceprezidentem Aliance byl zvolen děkan Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislavě Vladimír Kutiš.

Šestnácti zakládajícími členy Aliance jsou následující fakulty:

Fakulta elektrotechnická, Západočeská univerzita v Plzni

Fakulta elektrotechnická, České vysoké učení technické v Praze

Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Vysoké učení technické v Brně

Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita v Bratislavě

Fakulta elektrotechniky a informačných technológií, Žilinská univerzita v Žilině

Fakulta aplikované informatiky, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

Fakulta elektrotechniky a informatiky, Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava

Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, Technická univerzita v Liberci

Fakulta elektrotechniky a informatiky, Univerzita Pardubice

Fakulta vojenských technologií, Univerzita obrany

Fakulta elektrotechniky a informatiky, Technická univerzita v Košicích