Soutěže se celkem zúčastnilo 50 uchazečů mladších 33 let, které nominovala vysoká škola nebo Akademie věd na základě kvality jejich výzkumné práce v rámci doktorského studia. O výsledcích rozhodovalo šest komisí složených z 37 českých a francouzských profesorů a vědců.
„V mé oblasti se nakonec utkalo jedenáct velmi kvalitních kandidátů. To, že jsem si odnesl druhé místo je pro mne obrovskou satisfakcí, potvrzením, že moje práce má a bude mít smysl,“ doplňuje sám Tomáš Báča. O tom je ostatně přesvědčeno i samotné francouzské velvyslanectví, které výhercům první a druhé ceny navíc nabízí stipendium umožňující strávit měsíční výzkumný pobyt v jedné z francouzských laboratoří dle vlastního výběru.
Oceněná vědecká práce Tomáše Báči Kooperativní senzorické snímání skupinou bezpilotních letounů sestávala ze tří výzkumných pilířů. Hlavním byl výzkum a vývoj systému pro řízení dronů za účelem experimentálních ověřování základního výzkumu v oblasti multi-robotických systémů. Součástí práce bylo navržení modulárního systému pro řízení, stavovou estimaci, plánování, sledování trajektorií a management letu. Tento systém je volně dostupný jako „free software“ a „open source“ pro komunitu robotiků, která jej hojně využívá. Systém je využíván také pro výuku. Už podvakrát hostoval na letní škole IEEE MRS Summer School. Ta u nás proběhne už potřetí a i s letošní výukou systém využijí už přes čtyři stovky studentů.