Novinky

Zachraňte děkana, vyzývá středoškoláky k vědecké misi letní FEL Camp. Novinkou bude soutěž, do níž se může zapojit každý.

Pro uchazeče a uchazečky

Napínavá záchranná mise čeká účastníky a účastnice letošního FEL Campu, který se mezi 24. až 28. červencem uskuteční poblíž jihočeského Temešváru. Budou pátrat po děkanovi FEL ČVUT prof. Petru Pátovi. Vědec se totiž “ztratil” během terénního výzkumu na březích Orlické přehrady, kde zkoumal souvislosti satelitního snímkování a změn výšky vodní hladiny.

Zájem o elektroniku, výpočetní techniku, přírodní vědy a vesmír se bude hodit také členům a členkám pátrací skupiny. A k tomu i týmový duch a schopnost přežít (alespoň nějaký ten den) “v divočině”. V místě pobytu ostatně není zdroj elektřiny ani funkční internetové připojení - a spát se bude ve stanech.:)

I tak se však potenciální účastníci a účastnice mohou těšit na velmi pestrý program. Vedle pátrání budou i večerní táboráky doprovázené diskusemi s odborníky na různorodá témata z oblastí elektrotechniky, energetiky a komunikací. Pokud vás spojení vědy a dobrodružství zaujalo, můžete se zaregistrovat přes tento formulář. A čím dříve tím lépe  - kapacita akce je totiž omezená. FEL Camp se letos uskuteční popáté, loni studenti a studentky pomocí techniky odhalovali tajemství minulosti.

Letošní novinkou je také soutěž pro širokou veřejnost. Podle hlavního organizátora FEL Campu Zbyňka Kocura půjde o zachycení nejlepšího snímku vysílaného systémem družic NOAA. Soutěžící musí také co nejpřesněji vyznačit stanovou základnu FEL CAMPu a místo, odkud byl snímek přijat. “Snímky musejí být pořízeny ve středu 26. července 2023 a musí obsahovat území České republiky. Čas přeletu bude upřesněn během streamované přednášky před zahájením mise,” popsal Kocur, který pracuje na katedře telekomunikační techniky FEL ČVUT.

Již během jara začnou pořadatelé prostřednictvím twitterového účtu také zveřejňovat rady, jak se na soutěž připravit a zadání zdárně ho zvládnout. “Pak stačí odeslat zachycené a dekódované snímky společně s fotkou systému, kterým lidé snímky pořídili, na e-mail camp@fel.cvut.cz. Výsledné snímky vyhodnotí odborná A.I. porota a vítěze oznámí 26. července ve 21:00 SEČ skrze sociální sítě FEL,” upozornil Kocur. Vítěz či vítězka nakonec dostane ještě jeden menší úkol. Cenu si totiž bude moci převzít osobně 27. července v přesně určený čas na zadaných souřadnicích. Odměna je překvapením.

Více informací průběhu a podmínkách FEL CAMPu i soutěže najdete na webu. V případě dalších dotazů prosím napište e-mail na camp@fel.cvut.cz.

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk