Novinky

FEL CAMP v plném proudu! Studenti a studentky analyzují data z družic v "polních" podmínkách a hledají děkana

Pro uchazeče a uchazečky

Zvládnout řadu technických výzev v přírodě musí účastníky a účastnice FEL_Campu - zážitkového tábora, který se tento týden koná na březích Orlické přehrady. Letošním ústředním tématem je "hledání" děkana FEL prof. Petra Páty a novinkou soutěž pro veřejnost, která už zná svého vítěze. Pětidenní FEL_Camp skončí v pátek 28. července. Letos se ho zúčastnilo 18 studentů a studentek středních škol, z nichž někteří po prázdninách nastoupí na FEL ČVUT.

Hlavním letošním zadáním bylo sestrojit aparaturu k příjmu a analýze dat z družic NOAA. Pomocí nich studenti a studentky získali data o předpovědi počasí, což byl jeden z táborových úkolů, ale i k pátrání po děkanovi FEL ČVUT prof. Petru Pátovi. Vědecko-detektivní mise probíhá právě dnes - 27. července.

Ústřední dějovou linkou je to, že se prof. Páta při výzkumu pohybuje v nebezpečném prostředí. A proto za sebou zanechává stopu v podobě radiomajáků. "Každý z majáků je ale nějak poškozen, a tak je v něm daná zpráva nečitelná. Až složení tří zpráv dá dohromady relevantní informaci," uvedl za organizátory FEL_Campu dr. Zbyněk Kocur z katedry telekomunikační techniky FEL.

Dostat se k přístroji a datům ale nebylo jen tak. V tábořišti poblíž jihočeského Temešváru museli studenti a studentky nejdříve sestrojit fotovoltaickou elektrárnu a poté využít své technické znalosti i nápaditost k tvorbě funkčních antén. Použili například jak měděné dráty - vodiče a koaxiální kabel, tak i obyčejnou násadu od koštěte. Jednotlivé týmy měly také za úkol vyrobit filtr pro pásmo 137 MHz, k němuž připojily připravený SDR přijímač.

Další fázi už účastníci a účastnice provedli v počítači, kde se demoduloval signál a data byla zpracována na viditelné spektrum. "Baví mě, jak se pomalu krásně vykreslí obrázek ze satelitu, jak vzniká, to je docela pěkný pohled," podotkl jeden z účastníků FEL_Campu Adam Dost, student Střední školy elektrotechniky, multimédií a informatiky v Praze 9. Největší výzvou byl podle něj menší problém s příjmem dat. "Nakonec jsme to vyřešili tak, že to děláme v úplně jiné aplikaci, než jsme původně chtěli," uvedl účastník.

Středa byla na táboře ve znamení soutěží, do nichž se letos mohla zapojit i veřejnost. Lidé měli za úkol v tento den zachytit co nejlepší snímek vysílaný systémem družic NOAA a na něm co nejpřesněji vyznačit polohu stanové základny FEL_CAMPU. Podle organizátorů se v soutěži nakonec sešlo šest snímků. V kategorii o nejpřesnější lokalizaci tábora zvítězil Jan Filipi ze Zbožnova u Skutče na Vysočině, ale sekce pro nejlepší snímek z družice zůstala bez vítěze. Z účastníků tábora pak ve výzvě o nejkreativnější způsob pořízení družicového snímku zabodoval jeden z týmových vedoucích, Vojtěch Petrásek se svou "katapultí" anténou.

Fotografie: Jan Vitmajer

O detailnějším průběhu letošního FEL CAMPu se můžete dočíst v přiložené reportáži od organizačního týmu pod fotogalerií.

Jak pomocí družicového signálu zachránit děkana? Reportáž z FEL CAMPu očima organizačního týmu

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk