Novinky

FEL ČVUT představí na Týdnu inovací své kráčející i pásové roboty. Jejich autonomní pohyb řídí palubní umělá inteligence

Pro studenty a studentky Pro zaměstnance a zaměstnankyně Věda a výzkum

8. ročník Týdne inovací, největší tuzemské události v oblasti inovací a umělé inteligence, nabídne stejně jako v předchozích letech bohatý program, kterého se zúčastní i zástupci Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Týden inovací se již od svého prvního ročníku systematicky věnuje tématu umělé inteligence (AI), v letošním roce bude tomuto tématu věnována zvláštní pozornost s ohledem na využití umělé inteligence v každodenním životě. Během diskuzních panelů se mnoho předních odborníků zaměří na její roli v oblasti podnikání, startupů a společnosti jako celku. Hlavní program se uskuteční v úterý 10. října a v rámci inovačního veletrhu se představí tým robotiků a informatiků z katedry počítačů, centra umělé inteligence a katedry kybernetiky. Chybět nebude ani odborná přednáška prof. Tomáše Svobody, vedoucího robotického týmu CTU-CRAS-NORLAB, který skvěle reprezentoval FEL ČVUT na “olympiádě robotů” DARPA Subterranean (SubT) Challenge organizované americkou vládní agenturou.

Hlavní část programu pro FEL ČVUT zahrnuje účast na inovačním veletrhu, kde si tým jako největší lákadlo připravil svého kráčejícího čtyřnohého robota SPOT s robotickou rukou, který významně rozšířil možnosti výzkumu autonomní manipulace bez dozoru člověka, což je jedna z nejméně probádaných oblast současné robotiky. Tým robotiků a informatiků z FEL ČVUT připravil několik projektů, v nichž roboti snímají okolí a navazují interakci s okolním prostředím. Jako příklad může sloužit nasazení mobilních robotů pro průzkum a inspekci dosud neznámých prostor, kde mohou být využiti ve spolupráci se záchranáři nebo při budování komunikační infrastruktury v náročných podmínkách bez GPS signálu. Na výstavním stánku bude možnost seznámit se s vybranými kráčejícími i pásovými roboty, které dokáží aktivně interagovat s okolím a samostatně se pohybovat jak v dobře známém, tak i v neznámém prostředí. Návštěvníci budou moci nahlédnout do perspektivy robotů, zjistit, jak vnímají své okolí a jaké faktory ovlivňují jejich rozhodování.

Přednáška profesora Tomáš Svobody s názvem "Autonomní roboti ve službách lidí: současné možnosti a hlavní výzvy" přiblíží základní stavební kameny autonomních robotů a jednu z možných definic jejich inteligence. Dále se zaměří na to, co současní roboti umí a neumí a co ještě potřebujeme, aby byli široce přijati do běžného života. Přednáška, která proběhne 10. října od 16:00 v Seminární místnosti Einstein, rovněž představí omezení současných řídicích algoritmů, jež vyžadují velké množství výukových dat, a ukáže jednu z možných cest k překonání těchto omezení.

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk