Třebaže některé z experimentů mohli účastníci vidět už v letech minulých, i letos je má co překvapit. Ostatně vylepšení experimentů, o které se přičinili výzkumníci katedry, mohou návštěvníci akce posoudit sami v druhém týdnu semestru.
“Přijďte se podívat, jak se nám za poslední rok podařilo experimenty inovovat,” zve studenty prof. Pavel Pechač, vedoucí katedry elektromagnetického pole. “To je samo o sobě výzva, protože připravujeme už šestý ročník Electromagnetic Tuesday a samozřejmě chceme program obměňovat a vylepšovat,” dodal prof. Pechač.
Elektromagnetický plášť neviditelnosti
Chtěli byste mít schopnost stát se neviditelným? Díky teoretickým znalostem z předmětu Elektromagnetické pole to nemusí být jen nedosažitelná představa spojená s četbou či sledováním filmů z žánru sci-fi či fantasy. Neviditelnost je totiž jen manipulace s optickými drahami kolem objektu. Návštěvníci akce si takový plášť budou moci sami navrhnout a zároveň si zasoutěžit. Ta nejlepší řešení efektivity neviditelného pláště ocení porota půllitrem s logem katedry. Soutěž pořádá výzkumná skupina Computational Electromagnetics (CEM).
Na radioamatérské stanici si pak studenti vyzkouší, jak lze komunikovat se světem v případě tzv. SHTF (extrémní katastrofická situace, která vyřadí z provozu bezpečností i sociální infrastruktury). A kdo ví, jaké signály z budovy či z celé Prahy dokáží během toho “na kus drátu” zachytit.
V další učebně budou mít studenti možnost si navrhnout a vyrobit malou vícepásmovou anténu pro moderní mobilní zařízení, jako jsou notebooky, tablety či telefony. Anténu si pak odnesou domů. Vejde se jim třeba i do kapsy.
Oblékněte si optickou anténu
Letos úplně poprvé předvedou výzkumníci experiment, během kterého si obléknou optickou anténu.
“Do standardního oblečení lze zaplést optické vlákno, které svým povrchem může přijímat modulované světlo z nějakého “osvětlení budoucnosti”. To by mohlo být speciálně upravené standardní světlo třeba na stropě místnosti, které se může stát pojítkem k internetu nebo do jiné sítě. Stejně tak to může fungovat naopak, kdy vlákno v oblečení může vysílat modulované signály, tedy svítit či blikat třeba v neviditelném spektru a nějaký přijímač poblíž vysílaná data přijímat,” popsal princip dr. Viktor Adler z katedry elektromagnetického pole.
Celý program experimentů i fotogalerie z minulých ročníků Electromagnetic Tuesday naleznete na stránkách katedry elektromagnetického pole.