Novinky

Zkuste si navrhnout plášť neviditelnosti nebo vyzkoušejte rádio pro případ apokalypsy. To vše nabízí letošní Electromagnetic Tuesday

Pro studenty a studentky

Katedra elektromagnetického pole FEL ČVUT umožní opět po roce zájemcům nahlédnout do toho nejzajímavějšího, co si na základě teoretických znalostí mohou studenti vyrobit v praxi. Již šestý ročník oblíbené akce Electromagnetic Tuesday (EMiT), která funguje jako neformální den otevřených dveří katedry, se uskuteční 27. února 2024 od 16 do 20 hodin. Zváni jsou nejen studenti programu Elektronika a komunikace (EK), ale všichni studenti FEL ČVUT, kteří se chtějí dozvědět více o chystaných experimentech a ukázkách.

Třebaže některé z experimentů mohli účastníci vidět už v letech minulých, i letos je má co překvapit. Ostatně vylepšení experimentů, o které se přičinili výzkumníci katedry, mohou návštěvníci akce posoudit sami v druhém týdnu semestru.

“Přijďte se podívat, jak se nám za poslední rok podařilo experimenty inovovat,” zve studenty prof. Pavel Pechač, vedoucí katedry elektromagnetického pole. “To je samo o sobě výzva, protože připravujeme už šestý ročník Electromagnetic Tuesday a samozřejmě chceme program obměňovat a vylepšovat,” dodal prof. Pechač.

Elektromagnetický plášť neviditelnosti

Chtěli byste mít schopnost stát se neviditelným? Díky teoretickým znalostem z předmětu Elektromagnetické pole to nemusí být jen nedosažitelná představa spojená s četbou či sledováním filmů z žánru sci-fi či fantasy. Neviditelnost je totiž jen manipulace s optickými drahami kolem objektu. Návštěvníci akce si takový plášť budou moci sami navrhnout a zároveň si zasoutěžit. Ta nejlepší řešení efektivity neviditelného pláště ocení porota půllitrem s logem katedry. Soutěž pořádá výzkumná skupina Computational Electromagnetics (CEM).

Na radioamatérské stanici si pak studenti vyzkouší, jak lze komunikovat se světem v případě tzv. SHTF (extrémní katastrofická situace, která vyřadí z provozu bezpečností i sociální infrastruktury). A kdo ví, jaké signály z budovy či z celé Prahy dokáží během toho “na kus drátu” zachytit.

V další učebně budou mít studenti možnost si navrhnout a vyrobit malou vícepásmovou anténu pro moderní mobilní zařízení, jako jsou notebooky, tablety či telefony. Anténu si pak odnesou domů. Vejde se jim třeba i do kapsy.

Oblékněte si optickou anténu

Letos úplně poprvé předvedou výzkumníci experiment, během kterého si obléknou optickou anténu.

“Do standardního oblečení lze zaplést optické vlákno, které svým povrchem může přijímat modulované světlo z nějakého “osvětlení budoucnosti”. To by mohlo být speciálně upravené standardní světlo třeba na stropě místnosti, které se může stát pojítkem k internetu nebo do jiné sítě. Stejně tak to může fungovat naopak, kdy vlákno v oblečení může vysílat modulované signály, tedy svítit či blikat třeba v neviditelném spektru a nějaký přijímač poblíž vysílaná data přijímat,” popsal princip dr. Viktor Adler z katedry elektromagnetického pole.

Celý program experimentů i fotogalerie z minulých ročníků Electromagnetic Tuesday naleznete na stránkách katedry elektromagnetického pole.

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk