Novinky

Vodoznaky: Studenti předmětu Intermediální tvorba a technologie představili své projekty v Divadle Disk

Pro uchazeče a uchazečky Pro studenty a studentky

Kolektivní audiovizuální happening Vodoznaky vznikl na základě individuálních projektů studentů z FEL ČVUT, AMU a UMPRUM. Své práce vytvořili v rámci předmětu Intermediální tvorba a technologie v Institutu intermédií na FEL ČVUT, který dlouhodobě iniciuje mezioborový dialog.

“Cílem této spolupráce, v níž se potkávají studenti technologických a uměleckých oborů, je umožnit jim experimentovat a navázat důležité kontakty. Trvá dva semestry, než si začnou rozumět. Přelomem je pak pro ně veřejná prezentace toho, co vytvořili. Letos poprvé jsme jejich projekty zkusili spojit do jednoho představení,” uvedl po happeningu v Divadle Disk dr. Roman Berka, vedoucí Institutu intermédií.

Tentokrát byl tématem vodní element jako symbol nedostatku, znečištění, vykořisťování přírodních zdrojů, jako zásadní životní živel, nenahraditelná součást ekosystému i lidského těla. Voda jako zrcadlo narušení rovnováhy ekosystému, nás samotných a našeho vztahu k přírodě.

Diváci během happeningu viděli celkem osm instalací, propojených do jednoho celku. Nejprve je přivítal internetový prohlížeč, který svou podstatou připomínal výdejní okno. Po objednání zpravidla přijde objednané: request, response. Práce výkonnostních počítačů v serverovnách není vidět, a přesto umožňuje pohodlný uživatelský zážitek a ovlivňuje i okolní prostředí. “Tak co si dáte?” prokládal prohlížeč otázkou předěly mezi předváděním jednotlivých projektů.

Interakci mezi zemí, vodou a člověkem znázornila hudební performance EarthTone. Stejnojmenné zařízení převádí změny ve vodivosti země na tóny. Hudební výstup může člověk ovlivnit pomocí dotyků nebo zalévání půdy.

Další studentský projekt inspirovaly sekundární krápníkové jevy, konkrétně kaltemitové útvary na autobusovém nádraží Černý Most. Jde o derivované útvary vzniklé z betonu, vápna či malty. Audiovizuální studie s názvem Proces vzniku se skládá ze zvukové kompozice field recording a dvoukanálového videa obsahujícího 3D animaci fotogrammetrie krápníkového objektu. Diváci tak měli možnost pozorovat proces utváření krápníků.

Instalace Untitled pak uměleckou formou upozornila na skleníkový efekt: po dovaření vody v rychlovarné konvici jedna ze studentek tuto kapalinu přelévala do plastových barelů umístěných nad úrovní očí diváků, kteří seděli uprostřed scény a kolem kterých se celé vystoupení odehrálo. Stoupající pára z barelu symbolizuje zvyšování teploty Země v důsledku skleníkových plynů. Laserový paprsek, který na páru svítí, je pak symbolem ultrafialového záření.

“Většinou studenti své práce prezentují v prostorách Institutu intermédií. Rád bych poděkoval Michalovi Somošovi a celému týmu předmětu Intermediální tvorba a technologie, že nám letos umožnili prezentovat výsledky jednotlivých skupin studentů v Divadle Disk. K představení jsme přistoupili experimentálně. Projekty jsme se snažili adjustovat do prostoru. Vytvořit a vyzkoušet něco takového za jeden den bylo velmi složité,” podotkl Michal Kindernay z FAMU, který studenty během dvou semestrů vedl po umělecké stránce.

Připravili: Arlova-Siarebrannikava Yanina, Brifordová Irma, Castorena Sanchez Dominik José, Černická Anna, Klíma Jakub, Kralko Victorie, Kuznetsova Ekaterina, Matiáš Michal, Mesany Jan, Mikulková Kristýna, Ramanava Krystsina. Reljićová Alexandra. Sasínová Lucie, Treťjačenko Nikolaj, Trojanová Alžběta, Vrbíková Lucie

Pedagogické vedení: Michal Kindernay, Roman Berka

Technická podpora: Ondřej Slabý, David Vrbík

Autorem fotografií je Anežka Pithartová, studentka FAMU.

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk