Novinky

Fakulta elektrotechnická ČVUT představila svou ombudsmanku

Pro zaměstnance a zaměstnankyně Pro studenty a studentky

První ombudsmankou Fakulty elektrotechnické ČVUT je Zuzana Labudová. Ochránkyně práv studujících a zaměstnaných uspěla ve výběrovém řízení, které FEL ČVUT vyhlásil v červnu 2024. Své funkce se ujala v září.

“Nástup paní ombudsmanky představuje završení vývoje, který jsme na naší fakultě zahájili před třemi roky průzkumem rovných příležitostí. Naším cílem je vytvářet příznivé pracovní a studijní prostředí, které přitáhne k elektrotechnice a informatice další talenty, zejména mezi ženami či výzkumníky a uchazeči ze zahraničí. Jsem si jist, že Zuzana Labudová jako ombudsmanka k rovnému a bezpečnému prostředí významně přispěje tím, že bude představovat nestranný kontakt pro všechny lidi, kteří na FEL studují nebo pracují,” uvedl prof. Petr Páta, děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT. Další přínos ombudsmanky vidí děkan Páta v tom, že bude akademickou obec seznamovat s trendy v oblasti rovných příležitostí.

Mgr. Zuzana Labudová, Ph.D., MBA vystudovala jazykovou a literární kulturu na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové a genderová studia na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze, kde také získala doktorát z aplikované etiky. Profesně se celý život věnuje vzdělávání, zejména v oblasti rovných příležitostí. Vede tým realizující audity rovných příležitostí, genderové audity a audity diverzity, působí v obecně prospěšné společnosti Osvětová beseda, která se zaměřuje zejména na vzdělávání vyučujících a managementů škol, poslední dva roky zastávala práci ombudsosoby ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze. Od září je ombudsmankou pro studující a zaměstnané na ČVUT FEL a také na Univerzitě Pardubice.

Rozhovor s ombudsmankou Zuzanou Labudovou

Své priority Zuzana Labudová přibližuje v následujícím rozhovoru, ve kterém si můžete také přečíst, jak bude vypadat proces řešení podnětů či kde novou ombudsmanku najdete.

Na FEL jste nastoupila v září, jaké máte priority pro nejbližší období?

Protože jsem první ombudsmankou fakulty, nejdůležitější je v počátečním období zavedení této pozice a představení mé role, kompetencí a pravomocí všem lidem, kteří zde studují a pracují. Zároveň je potřeba vytvořit funkční oznamovací mechanismus, který bude podložen metodikou řešení jednotlivých podnětů. Mým cílem je, aby každý, kdo se na mě obrátí či na koho budou směřovat příchozí podněty, věděl předem, jak budu postupovat. Záleží mi na tom, aby celý proces řešení podnětů, který tvoří stěžejní část mé práce, byl v maximální možné míře transparentní a předvídatelný.

Co bude vaším úkolem v roli ombudsmanky?

Pozici ombudsosoby zřizují vysoké školy a další instituce (a v poslední době stále častěji i firmy) jako nezávislý institut určený k zajištění ochrany práv studujících a zaměstnanců a zaměstnankyň. Z toho vyplývá, že mým hlavním úkolem bude pomáhat lidem, kteří na FEL studují nebo pracují, při řešení problémů souvisejících s prací nebo studiem tak, aby jim bylo zajištěno rovné zacházení a rovné podmínky. Nezávislost a nestrannost je přitom v mé činnosti zajištěna mimo jiné tím, že stojím zcela mimo fakultní strukturu. De facto vnímám jako výhodu, že přicházím úplně zvenku a o vnitřním fakultním prostředí toho mnoho nevím.

V podstatě se dá říci, že moje práce bude sestávat ze tří hlavních oblastí, které jsou vzájemně propojeny a navazují na sebe. První oblastí je příjem, šetření a řešení podnětů a mediace sporů a konfliktů souvisejících s prací nebo studiem na fakultě. Studující, zaměstnankyně a zaměstnanci se na mě mohou obracet, pokud mají pocit, že jsou diskriminováni, že nemají rovné podmínky ve srovnání s ostatními lidmi pracujícími a studujícími na FEL, že se stali oběťmi šikany, mobbingu, bossingu, sexuálního obtěžování a dalšího diskriminačního jednání, nebo že se k nim někdo na fakultě choval či chová nevhodně. Z šetření těchto podnětů může vyplynout potřeba některé záležitosti ošetřit systémově, což je druhá oblast mé činnosti, tedy koncepční práce na sociálním bezpečí a podpoře rovnosti na fakultě. A z obou zmíněných okruhů vychází třetí, kterým je osvětová a vzdělávací činnost. Atmosféru na fakultě vytváříme úplně všichni, kdo se tu pohybujeme, proto považuju za důležité, aby se k co nejvíce lidem dostalo co nejvíce informací a abychom všechny aspekty sociálního bezpečí na FEL diskutovali s co nejširším spektrem lidí.

Moje pozice není součástí výkonného řízení fakulty. Mám oprávnění při řešení podnětů i koncepční práci žádat od všech lidi studujících a pracujících na fakultě vysvětlení a stanoviska a ověřovat si reálný stav věcí. Výsledkem mé práce ale nebudou žádná rozhodnutí. Jestliže shledám konkrétní podnět oprávněným nebo zjistím potřebu systémového řešení, obrátím se na pana děkana a doporučím mu vhodný postup. Výkonná činnost už ale není mým úkolem, rozhodování bude na vedení fakulty.

Jakým způsobem vás studující, zaměstnankyně a zaměstnanci budou moci kontaktovat?

Kdokoli se na mě může obrátit e-mailem na adrese ombuds@fel.cvut.cz, následně se domluvíme na dalším postupu: zda, kdy a kde se sejdeme osobně, případně online, nebo jestli budeme dál komunikovat písemně. Samozřejmě je možné mi podnět poslat poštou nebo ho nechat v podatelně fakulty. Pokud by někdo chtěl přijít osobně, může využít konzultačních hodin ve středu od 13 do 15 hodin v Dejvicích v místnosti T2:A4-11a.

Do vaší agendy spadá i řešení konfliktních situací či nevhodného chování. Jakým způsobem bude ošetřena anonymita těch, kteří se na vás obrátí?

Za prvé bych ráda ujistila všechny zaměstnané i studující, že se budu věnovat i anonymním podáním, tedy těm podnětům, jejichž autora či autorku nebude možné ani z mé strany identifikovat. V takových případech ale mohou být moje možnosti šetření omezené. Pro účinné šetření je přirozeně lepší, když budu identitu člověka, který se na mě obrátí, znát. V každé jednotlivé fázi se budu ptát, zda chce osoba, která se na mě obrátila, zůstat v anonymitě, nebo mi dá svolení její identitu odhalit, samozřejmě - zvlášť u citlivých záležitostí - jen nejnutnějšímu okruhu lidí. A budeme se bavit o tom, co každé dílčí rozhodnutí, zda setrvat v anonymitě nebo z ní vystoupit, bude pro daného člověka znamenat. Každopádně vždy budu respektovat, pokud někdo nebude svoji totožnost chtít odhalit, protože důvěrnost informací a osobních údajů je jeden ze základních principů mé práce. V rámci zachování anonymity je možné se se mnou sejít mimo fakultní budovy a komunikovat vně fakultního systému. A maximální snaha o zachování anonymity v průběhu šetření z mé strany platí i pro osoby, na které podněty budou směřovat. Také v případě šetření podnětů by všichni měli mít rovné podmínky.

Jak tedy celý proces šetření podnětů bude vypadat?

Jakmile se na mě někdo obrátí, ať už jakýmkoli kanálem, nejprve se dohodneme na způsobu naší vzájemné komunikace a na tom, zda daný člověk chce zůstat v anonymitě, nebo v šetření bude vystupovat bez anonymizace. Následně přijmu podání, zeptám se na všechno, co v tu chvíli budu potřebovat vědět, a budu také chtít znát představu autorky či autora podnětu o řešení. Následně zahájím šetření - vyžádám si stanoviska osob, na které podnět směřuje, zeptám se na jejich pohled a motivaci a na jejich ochotu k řešení podnětu. Pokud to bude potřeba, vyžádám si svědectví, případně postoje osob ve srovnatelné situaci nebo příslušné interní dokumenty. Tam, kde to z mého pohledu bude účelné, nabídnu oběma stranám mediaci - dohoda je v naprosté většině případů nejlepší řešení. Pokud šetření skončí bez dohody, nebo půjde o podnět, kde toto řešení nepřichází v úvahu, výsledky šetření shrnu společně s doporučením vhodného postupu do zprávy, kterou předám panu děkanovi. O výsledcích šetření samozřejmě informuji jak toho, kdo se na mě obrátil, tak toho, koho se podnět týkal. A pokud v souvislosti s daným podnětem vyvstane z mého pohledu potřeba ošetřit danou záležitost systémově, navrhnu příslušné plošné řešení vedení fakulty. Mým cílem je mimo jiné působit preventivně, tedy tak, aby k nevhodnému nebo diskriminačnímu jednání v ideálním případě vůbec nedocházelo.

Na FEL převažují muži, ať už mezi studujícími či zaměstnanými. Budete ve své práci usilovat o to, aby se podíl žen na naší fakultě zvýšil?

Moje práce spočívá v podpoře rovných příležitostí všech osob bez ohledu na gender, etnický nebo sociální původ, zdravotní stav či další z faktorů, které mohou být příčinou nerovného zacházení nebo diskriminace. Takže pokud budu ve své činnosti úspěšná, může to znamenat, že se bude ještě více šířit pověst FEL jako fakulty, kde při přijímání ke studiu, studiu samotném nebo práci nezáleží na pohlaví, ale na odvedeném výkonu, a kde jsou ženy vítány stejně jako muži, protože tu nikdo netrpí předsudkem, že dívky se na techniku nehodí. Fakulta už před mým nástupem jasně a veřejně deklarovala svůj zájem na rozmanitosti studijních i vědeckých týmů a zavedení pozice ombudsosoby vnímám jako součást tohoto přístupu.

Jedním z klíčových doporučení pro dnešní dobu je work-life balance. Jaký je váš osobní recept pro sladění osobního a pracovního života?

Na první dobrou bych asi mohla odpovědět, že v tomto ohledu jsem trošku kovářova kobyla, protože pracuju hodně a ráda a práce tvoří naprostou většinu mých dní. Je to ale především dáno tím, že dvě z mých dětí už jsou dospělé a třetí k dospělosti nezadržitelně spěje, tudíž už nepotřebují tolik mé pozornosti. Moje zkušenost je taková, že nejde ani tak o to, jak moc člověk studuje nebo pracuje, ale jak svůj život prožívá, jestli to právě jemu takto vyhovuje, nebo ne. Jeden z problémů, které lidé na fakultě mohou řešit, je, že kvůli studiu nebo práci nemají čas na věci, které jsou pro ně důležité - a to může snižovat kvalitu jejich života. Takže abych odpověděla na otázku: snažím se dělat co nejvíc toho, co mě těší a naplňuje, a zrovna v mém případě je to z velké části moje práce. Zároveň se snažím naslouchat si, a když se mi stane, že je i na mě práce moc, dělám taky něco jiného - nejčastěji chodím a přemýšlím si, poslouchám hudbu, čtu, plánuju si a zažívám hezké věci a mluvím s lidmi, se kterými je radost mluvit. Asi ale tušíte, že předmětem mého přemýšlení, četby a rozhovorů je mnohdy opět moje práce. Naprosto ale rozumím tomu, že někdo jiný to má úplně jinak.

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk