Ke studiu Bioinženýrství se Michal Šimek dostal neplánovaně. "Studoval jsem dříve, tehdy ještě existující, magisterský studijní program Otevřené elektronické systémy. Dostudoval a přemýšlel co dál. Rok 2020, covidová pandemie…" vzpomíná Ing. Šimek. "A pak jsem se dozvěděl o doktorátu na Bioinženýrství, tak jsem si řekl, že to zkusím a uvidím, jak to půjde. A teď jsem tam pátým rokem," sdělil doktorand.
Volba to byla dobrá, studium kombinující techniku a medicínu Ing. Šimkovi sedlo. Během doktorátu se zapojil do projektu doc. Jana Rusze. Ten se svým týmem na FEL ČVUT vyvinul metodu, která pomocí analýzy řečových charakteristik a pohybů obličejových svalů identifikuje rané projevy Parkinsonovy choroby. Tato metoda využívá pokročilé algoritmy ke sledování jemných motorických a řečových změn, které jsou charakteristické pro počáteční stádia onemocnění. "Zabýváme se vývojem a analýzou digitálních řečových biomarkerů pro vyhodnocování neurodegenerativních onemocnění," uvedl Ing. Šimek. "V podstatě se snažíme pomocí analýzy řeči odhalit změny, které naznačují progresi Parkinsonovy choroby, a tím přispět i k její včasné diagnostice. Rádi bychom tyto analýzy využili i na jiné nemoci, jako je Alzheimerova choroba nebo roztroušená skleróza,” doplnil Ing. Šimek.
A co je přímo jeho téma výzkumu? "Můj hlavní projekt, na kterém pracuji, se jmenuje SmartSpeech. Jde o analýzu řeči na základě hovorů z mobilních telefonů," popsal doktorand. "Máme projekt, jehož se účastní asi 75 lidí, z toho asi 25 lidí trpí Parkinsonovou chorobou, 25 lidí s poruchou spánku a asi 25 lidí je zdravých - ti slouží jako kontrolní skupina. Účastníci nám poskytují své hovory a z nich se pak snažíme detekovat změny související s onemocněním," vysvětlil oceněný výzkumník.
Ocenění Nadace Hlávkových dostali studenti FEL i v loňském roce. Za významné podíly na výzkumu ho loni převzali doktorandi Ing. Šimon Mandlík z katedry počítačů a Ing. Tomáš Kouba, taktéž z katedry teorie obvodů.
Foto: Petr Neugebauer