Novinky

Cenu Nadace Hlávkových získal Ing. Michal Šimek z FEL ČVUT za výzkum příznaků Parkinsonovy choroby

Pro absolventy a absolventky Pro studenty a studentky

I letos míří jedna z cen nadace “Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových” na Fakultu elektrotechnickou ČVUT (FEL ČVUT). Ing. Michal Šimek byl ve studentské sekci oceněn za svou práci na výzkumu řečových příznaků Parkinsonovy choroby. Ing. Šimek studuje doktorský program Bioinženýrství a působí na katedře teorie obvodů. Cenu převzal v sobotu 16. listopadu během ceremoniálu na zámku v Lužanech na Plzeňsku.

Ke studiu Bioinženýrství se Michal Šimek dostal neplánovaně. "Studoval jsem dříve, tehdy ještě existující, magisterský studijní program Otevřené elektronické systémy. Dostudoval a přemýšlel co dál. Rok 2020, covidová pandemie…" vzpomíná Ing. Šimek. "A pak jsem se dozvěděl o doktorátu na Bioinženýrství, tak jsem si řekl, že to zkusím a uvidím, jak to půjde. A teď jsem tam pátým rokem," sdělil doktorand.

Volba to byla dobrá, studium kombinující techniku a medicínu Ing. Šimkovi sedlo. Během doktorátu se zapojil do projektu doc. Jana Rusze. Ten se svým týmem na FEL ČVUT vyvinul metodu, která pomocí analýzy řečových charakteristik a pohybů obličejových svalů identifikuje rané projevy Parkinsonovy choroby. Tato metoda využívá pokročilé algoritmy ke sledování jemných motorických a řečových změn, které jsou charakteristické pro počáteční stádia onemocnění. "Zabýváme se vývojem a analýzou digitálních řečových biomarkerů pro vyhodnocování neurodegenerativních onemocnění," uvedl Ing. Šimek. "V podstatě se snažíme pomocí analýzy řeči odhalit změny, které naznačují progresi Parkinsonovy choroby, a tím přispět i k její včasné diagnostice. Rádi bychom tyto analýzy využili i na jiné nemoci, jako je Alzheimerova choroba nebo roztroušená skleróza,” doplnil Ing. Šimek.

A co je přímo jeho téma výzkumu? "Můj hlavní projekt, na kterém pracuji, se jmenuje SmartSpeech. Jde o analýzu řeči na základě hovorů z mobilních telefonů," popsal doktorand. "Máme projekt, jehož se účastní asi 75 lidí, z toho asi 25 lidí trpí Parkinsonovou chorobou, 25 lidí s poruchou spánku a asi 25 lidí je zdravých - ti slouží jako kontrolní skupina. Účastníci nám poskytují své hovory a z nich se pak snažíme detekovat změny související s onemocněním," vysvětlil oceněný výzkumník.

Ocenění Nadace Hlávkových dostali studenti FEL i v loňském roce. Za významné podíly na výzkumu ho loni převzali doktorandi Ing. Šimon Mandlík z katedry počítačů a Ing. Tomáš Kouba, taktéž z katedry teorie obvodů.

Foto: Petr Neugebauer

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk