Studenti 5. ročníku programu Elektrotechnika, energetika a management (EEM) na Fakultě elektrotechnické ČVUT se 28. listopadu vypravili na exkurzi. Jejím cílem bylo podzemní úložiště radioaktivních odpadů Richard Litoměřice, kde jsou ukládány tzv. institucionální radioaktivní odpady pocházející z výzkumných organizací, z průmyslu a ze zdravotnictví. Jde například o vyřazené radioaktivní zářiče, jako jsou požární hlásiče a hladinoměry, dále o kontaminovanou suť, plasty a papír.
Studenti se seznámili se systémem nakládání s RAO a se způsoby a technologiemi ukládání. Také si prošli část podzemního komplexu úložiště, jehož historie sahá do první poloviny 60. let minulého století a po celou dobu si udržuje vysoké parametry bezpečnosti.
„Z úložiště jsme odcházeli nejen s poznáním, jak to celé funguje, ale i s dobrým pocitem, jak dobře je o tuto důležitou oblast postaráno,“ zhodnotil prof. Jaroslav Knápek, vedoucí katedry ekonomiky, manažerství a humanitních věd FEL ČVUT. „Děkujeme Správě úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) za unikátní možnost vidět na vlastní oči vnitřek úložiště,“ dodal.
Úložiště Richard je nejen velmi důležité v rámci systému nakládání RAO v ČR, ale má i velmi zajímavou historii. Od poloviny 19. se v oblasti kopce Bídnice těžil vápenec. Ve 40. letech minulého století si vápencové doly vybrali pro podzemní tovární výrobu firmy Auto Union A. G. Chemnitz a koncernu Osram. Stavba výrobních prostor v podzemní nesla krycí jméno Richard.