Abstrakt:
Přednáška se zaměří na možnosti optimalizace parametrů dielektrických bariérových výbojů s cílem zvýšit efektivitu generace ozónu. Ozón je silným oxidačním činidlem, ale jeho výroba elektrickými výboji je ekonomicky nákladná. Diskutovány budou fyzikální a inženýrské aspekty, které přispívají k účinnější generaci ozónu pro environmentální aplikace.
Úvodní část představí fenomenologii elektrických výbojů, která vede k filamentárnímu režimu dielektrického bariérového výboje. Zvláštní pozornost bude věnována vlivu prostředí, ve kterém se mikrovýboje formují. Konkrétně budou analyzovány faktory jako teplota, vlhkost a směr proudění pracovního plynu. Charakterizovány budou i základní plazmochemické reakce, které vedou ke generaci nebo disociaci ozónu, a možnosti jejich ovlivnění.
Matematický model poslouží k přesnějšímu určení významu geometrie elektrodových motivů a jejich polohy vzhledem k proudění pracovního plynu. Různé variace elektrických a neelektrických parametrů ozónových generátorů budou představeny jako metody pro zvýšení koncentrace a výtěžnosti ozónu. Navrhovaná řešení budou porovnána s dostupnými komerčními řešeními.
13.03.2024, 13.00 - 14.00, T2:D3-209, prezenční formou