Novinky

Finále Robosoutěže 2022 pro střední školy vyhrál po dramatickém souboji „robot-basketbalista“ z pražského Gymnázia Na Vítězné pláni

Pro studenty a studentky Pro uchazeče a uchazečky

Ve finále letošní Robosoutěže FEL ČVUT pro střední školy se v pátek 16. prosince utkalo 36 robotů. 35 bylo středoškolských, kteří postoupili ze 160 účastníků základních kol, a proti nim 1 vysokoškolský přímo od místních studentů programu  Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT. Stupně vítězů však nakonec obsadili silně motivovaní a perfektně připravení středoškolští konstruktéři: na 1. místě se umístil tým Číslo 5 z Gymnázia Na Vítězné pláni (Praha 4), který ovládl i kategorii designu. Na 2. místě tým Netrefím i prázdný koš ze Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia (Praha 5) a na 3. místě tým KRK Robotics z Gymnázia Beroun.

Finále 14. ročníku Robosoutěže konané pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy vyvrcholilo vyřazovacími jízdami v pátek 16. prosince kolem 16. hodiny. Tříčlenné týmy středoškolských studentů měly v letošní soutěži za úkol v rámci zadání s názvem Basketbal postavit a naprogramovat robota, který dokáže bez další pomoci posbírat míčky a naházet je do basketbalového koše.

Vítězové a finále přerušované potleskem

Do finále se z předchozích čtyř kol kvalifikovalo 35 týmů z celé republiky, z každého kola osm s nejlepším umístěním. Třem dalším týmům pořadatelé udělili divoké karty. Navíc byl ve finálové hře i jeden robot přímo od místních studentů programu  Kybernetika a robotika. Už v průběhu dopoledních jízd bylo jasné, že pomyslná výkonnostní laťka finále je zase o něco výš než v předchozích kolech, v nichž při jízdě nikdo nedosáhl maximálního počtu 38 bodů. To se ve finále povedlo několikrát a diváci v Zengerově posluchárně takové okamžiky ocenili bouřlivým potleskem.

1.    místo – tým Číslo 5 z Gymnázia Na Vítězné pláni (Praha 4) ve složení Samuel Kantor, Filip Švadlenka a Martin Kubeš

2.    místo – tým Netrefím i prázdný koš ze Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia (Praha 5) ve složení Petr Herman a Václav Mareš

3.    místo – tým KRK Robotics z Gymnázia Beroun ve složení Filip Rosický, Tomáš Kotrla a Jonáš Koller

Kromě samotné finálové soutěže organizátoři vyhlásili také vítěze samostatné kategorie Design robota, která hodnotí originalitu technického řešení.

Tam bodoval opět robot týmu Číslo 5 z Gymnázia Na Vítězné pláni. Není bez zajímavosti, že tento tým se finále soutěže zúčastnil díky divoké kartě, nakonec však soutěž s přehledem ovládl ve všech kategoriích.

Vítězové se dostanou na FEL ČVUT bez přijímaček

„Finále ukázalo, že letošní úloha patřila k nejnáročnějším ve čtrnáctileté historii Robosoutěže, ale současně byla atraktivní nejen pro publikum, ale také pro samotné soutěžící,” říká hlavní organizátor Martin Hlinovskýkatedry řídicí techniky FEL ČVUT. „V mnoha soubojích nebylo do poslední chvíle jasné, který z robotů vyhraje. I finále skončilo de facto rozdílem jednoho koše,” dodává.

Členové tří týmů na prvních místech mají garanci přijetí do studijního programu Kybernetika a robotika bez přijímacích zkoušek. V soutěži byly navíc hmotné výhry od partnerů jak v podobě závěrečné tomboly pro všechny účastníky finále, tak v podobě odměn vítězům. Partnery letošní soutěže byly společnosti MathWorks, Humusoft, Škoda Auto, Applifting, FANUC, Sick, Strand a Kingston Technology.

Další podrobnosti najdete na webových stránkách nebo Facebooku Robosoutěže. Roboty nominované v kategorii soutěže Design robota najdete v galerii na soutěžní stránce.

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk