Novinky

Fakulta elektrotechnická na AI 4 ALL představí robopsa v roli inteligentního uklízeče i žonglování se zpívajícími míčky

Pro studenty a studentky

Ačkoliv Dny AI pod taktovkou neziskové iniciativy prg.ai probíhají ve čtyřech městech celkem čtyři týdny, jedno z jejich pražských vyvrcholení proběhne 3. listopadu v Městské knihovně Praha. Celodenní program nazvaný AI 4 ALL představí pomocí krátkých přednášek spojení AI s reálným světem v oblastech zemědělství, umění, mobility nebo náboženství. Účastníci všech věkových skupin budou moci s odborným vedením vytvořit vizuální nebo textová díla, relaxovat pod vedením AI, konverzovat s AI odborníky, prozkoumat autonomní vozidla nebo komunikovat s hlasovými asistenty.

FEL ČVUT bude v rámci této akce zastoupena hned na několika úrovních. Během celého dne budete také moci narazit na čtyřnohého robopsa Spota, který ukáže, že někteří roboti už jsou čistotnější než mnozí lidé… Bude totiž předvádět demo autonomního sbírání odpadků pomocí své robotické ruky a umělé inteligence. Za výcvik robopsa je zodpovědná katedra kybernetiky FEL ČVUT, konkrétně pracoviště Vidění pro roboty a autonomní systémy.

V rámci části programu nazvané AI 4 TALENTS se představí nejprve profesor Jiří Matas z katedry kybernetiky, který v 9:05 otevře celý program přednáškou “Proč by mě měla zajímat umělá inteligence?” Přednáška krátce shrne vliv AI na současný byznys, představí však i příležitosti v oboru a možný vývoj toho, jak jednou AI ovlivní náš svět, včetně potenciálních rizik.

Že s umělou inteligencí může být zábava, předvede v 9:45 Vojtěcha Leischner, doktorand z katedry počítačové grafiky a interakce. Díky jeho žonglérským míčkům se zabudovanými gyroskopy a senzory pohybu totiž můžete data nejen vidět, ale dokonce i slyšet: míčky při výhozu zpívají, respektive generují techno hudbu.

A v moderované panelové diskuzi na téma AI jako povolání od 11:00 pak nebude chybět doktorandka z katedry počítačů, Jindřiška Deckerová, která spolu s dalšími hosty přiblíží, co ji na umělé inteligenci zaujalo natolik, že se jí rozhodla věnovat profesně.

Kromě výše zmíněných se v rámci A 4 ALL můžete těšit i na přednášku profesora Daniela Sýkory z katedry počítačové grafiky a interakce: AI od lesa Řáholce aneb dokáže umělá inteligence obarvit večerníčky, převést 2D film do 3D nebo rozhýbat obrázek? O tom se přesvědčíte od 13:30 v Malém sálu MKP.

Více informací a registrační formuláře najdete na Praha: AI 4 All_2 (dny-ai.cz)

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk