Společně jej organizovaly dvě přední výzkumné instituce: Astronomický ústav Akademie věd České republiky a Fakulta elektrotechnická ČVUT za podpory společností Rigaku Innovative Technologies Europe, TTS, Huld a OHB Czech Space. Každoroční konference AXRO, která
se koná v Praze během adventního období, klade značný důraz na propojení akademického a průmyslového sektoru. Hlavní náplní tohoto eventu se staly prezentace a diskuze ohledně nejnovějších technologií, nejen pro současné a budoucí rentgenové družice, ale i raketové experimenty. Rozšíření možností pozorování vesmíru o rentgenovou část spektra umožnilo získat zásadní poznatky o vesmírných jevech, zejména o těch, kde je hmota v extrémních podmínkách, například v blízkosti obřích černých děr, jader galaxií a výbuchu supernov. Vývoj rentgenové kosmické optiky v České republice má dlouhou historii počínající prvním českým rentgenovým objektivem vyrobeným roku 1970.
Konference přilákala 47 expertů z šesti zemí světa (kromě České republiky i z USA, Nizozemí, Německa, Itálie a Číny), kteří představili celkem 43 odborných příspěvků. Mezi přispívajícími nechyběli zástupci výzkumných organizací a univerzit jako například agentury NASA, Massachusettského technologického institutu (MIT) nebo institutu Maxe Plancka v Německu, ale i inovativních firem z tuzemska i zahraničí jako například společnost Cosine, která připravuje rentgenovou optiku pro významnou misi ATHENA.
Během konference byly prezentovány nejnovější výsledky v oblasti detekce rentgenového záření zahrnující návrh a výrobu rentgenové optiky s využitím nových materiálů, které mají potenciál zlepšit vlastnosti rentgenových optických systémů. Představeny byly návrhové softwary pro konstrukci těchto systémů, ale i pokročilé metody detekce a zpracování dat rentgenového a gama záření z vesmíru. Rovněž byly diskutovány plány převážně amerických institucí na raketové experimenty, přičemž v minulosti se na nich podíleli i doktorandi z ČVUT FEL a české firmy (Rigaku Innovative Technologies Europe, VZLU).
Jedním z bodů programu byly také prezentace a diskuze vědeckých misí včetně konzultace výsledků Evropského konsorcia AHEAD projektu Horizon 2020, na kterém se FEL ČVUT podílí. Dále byly diskutovány nové vesmírné družice ATHENA, SMILE nebo THESEUS, které jsou připravované pod hlavičkou Evropské kosmické agentury (ESA) s českou účastí zastřešovanou prof. Reném Hudcem (ČVUT FEL). Kromě toho byla mezinárodním účastníkům představena ambiciózní česká mise QUVIK pod vedením prof. Norberta Wernera (Masarykova univerzita), jejíž start se předpokládá do konce tohoto desetiletí.
Během svých čtrnácti let existence se konference AXRO stala událostí světového významu, přitahující špičkové odborníky. To je patrné z opakovaného a hojného zastoupení mezinárodně uznávaných vědců v oblasti astrofyziky vysokých energií, prezentací aktuálních témat a diskuzí o budoucích společných projektech.Společná konferenční fotografie z neformální večeře v barokním refektáři dominikánského kláštera
Organizační tým konference: Ondřej Nentvich (ČVUT FEL), Veronika Maršíková (Rigaku), Martin Urban (ČVUT FEL), René Hudec (ČVUT FEL/ASU)
Randall McEntaffer (The Pennsylvania State University, USA), Alex Bayerle (cosine measurement systems B.V, NL)
Foto: Ondřej Nentvich