Spolupráci navázali díky programu CTU FEE Grant: PhD Study with a Distinguished External Co-Supervisor, jenž je určen pro doktorandy studijních programů zaměřených na výkonovou elektrotechniku, energetiku a ekonomiku energetiky a elektrotechniky. Za svými zahraničními školiteli jezdí studenti a studentky na čtyři týdny v průběhu jednoho roku, jak si návštěvy rozvrhnou, je už na nich. Jindy zase přijedou za nimi na FEL ČVUT jejich školitelé.
Vedle konzultace disertační práce měli malajsijští výzkumníci připravený bohatý program. Vedoucí katedry elektrotechnologie prof. Dušek spolu s oběma doktorandkami je v úterý provedli laboratořemi svého pracoviště. Podívali se tak do Laboratoře diagnostiky fotovoltaických systémů, Laboratoře diagnostiky materiálů, Laboratoře klimatotechnologie, Laboratoř pro vývoj a realizaci, Laboratoř 3D tisku a mnohé další.
Dojmy studentek z Universiti Malaya
Tématem Ing. Klimtové je elektrochemická migrace. Při tomto jevu dochází k pohybu kovových iontů pod vlivem elektrického pole a v přítomnosti vlhkosti, který snižuje spolehlivost elektronických zařízení. “Ve výběru zahraničního školitele hraje roli, jak je vědecky aktivní, ať už se jedná o publikační činnost nebo práci na projektech. Profesor Wong je v obou těchto oblastech velmi aktivní. K tomu přispívá i skutečnost, že se jeho tým aktuálně intenzivně věnuje problematice elektrochemické migrace a nabídl mi možnost spolupráce i s jeho studenty,” říká Klimtová.
Ing. Králová se ve své disertační práci věnuje metodám zlepšení smáčitelnosti bezolovnatých pájecích slitin, která má vliv na kvalitu a spolehlivost spojů. “Hlavním kritériem při výběru školitele byla publikační činnost týkající se témat, které řeším během svého doktorátu. Byl to takový ´crazy´ nápad zkusit oslovit někoho z Malajsijské univerzity; ani jsme nevěřily, že dostaneme odpověď. Nedokázaly jsme si představit, že bychom někdy jely na stáž na Malajsijskou univerzitu - a ono se to povedlo,” říká Králová.
Stáž pro studentky velmi silným zážitkem. Tamní vzdělávací systém se podobá tomu britskému, studenti musí během celého vysokoškolského studia platit školné, a to včetně doktorského studia. Zároveň ale mají možnost po ukončení bakalářského studia vynechat magisterský stupeň a pokračovat rovnou na doktorát. “Zaujaly mě ale i některé drobnosti v každodenním životě. Třeba když si objednáte ledový čaj nebo kávu, dostanete nápoj místo v plastovém kelímku, jak jsme zvyklí tady v Evropě, v plastovém sáčku,” vypráví Králová.