Jak získat náskok díky AI? Školit budou špičkoví informatici i odborníci z firem
Kurz kombinuje interaktivní přednášky, případové studie a praktické workshopy, kde budou účastníci pracovat s reálnými firemními scénáři. Výuku povedou špičkoví akademici z FEL ČVUT. Mezi lektory nebudou chybět prof. Jiří Matas, prof. Tomáš Svoboda a jejich kolegové, kteří představí technologické základy AI a strojového učení a velkých jazykových modelů. Odborníci z firem Blindspot, Datasentics, Gen, Make a The Mama AI, kteří mají bohaté zkušenosti s implementací AI v podnicích, budou vedle toho demonstrovat praktické dopady na byznys. Konkrétní využití AI v podnikání s akcentem na management, marketing a HR pak přiblíží dr. Ladislava Knihová z MÚVS ČVUT. Její přednášky budou doplněny interaktivními workshopy, kde si účastníci nové poznatky ihned vyzkoušejí v praxi.
„Nejde o klasickou teoretickou výuku. Účastníci budou pracovat na konkrétních projektech, sdílet zkušenosti s odborníky i mezi sebou a získají užitečné kontakty pro budoucí spolupráci,“ říká dr. Vladimír Janíček, koordinátor kurzu z Centra CŽV při ČVUT v Praze.
AI dnes mění pravidla hry v celé řadě odvětví. Kurz poskytne účastníkům nejen teoretické znalosti, ale především praktické dovednosti v oblastech jako strategické rozhodování s využitím AI, její aplikace v řízení lidských zdrojů, technologické základy AI nebo implementace umělé inteligence v podnikání.
„Manažeři a vedoucí pracovníci dnes stojí před výzvou, jak se zorientovat v dynamicky se rozvíjející oblasti umělé inteligence. Náš kurz jim poskytne praktický pohled na principy AI, její konkrétní aplikace a efektivní způsoby integrace do podnikových strategií,“ uvádí dr. Ladislava Knihová, odborná garantka kurzu z MÚVS ČVUT.
ČVUT, EuroTeQ a prg.ai jako partneři pro inovativní vzdělávání
Kurz je součástí pilotních modulů společného programu pro vedoucí pracovníky organizovaného v rámci projektu EuroTeQ. Projekt EuroTeQ je iniciativou spolupráce několika předních evropských technických univerzit na podporu přeshraničního vzdělávání, výzkumu a inovací. Zaměřuje se na vytvoření celoevropského ekosystému pro technické vzdělávání s důrazem na interdisciplinární vzdělávání, spolupráci s průmyslem a udržitelné podnikání. ČVUT v Praze je jedinou univerzitou z České republiky, která je do programu EuroTeQ zapojena.
Organizace prg.ai se na kurzu podílí jako jeden z hlavních partnerů a zajišťuje propojení na byznysovou sféru a jeho širší propagaci. „Další vzdělávání v oblasti AI vnímáme jako zásadní, zejména pak vítám tuto iniciativu ČVUT, která pracovníkům firem představuje umělou inteligenci nad rámec té generativní. Přichází dle mého v pravý čas a dobře ilustruje potřebnou spolupráci mezi vzdělávací institucí a soukromou sférou,” přivítal vznik kurzu Lukáš Kačena, ředitel prg.ai.
Kurz, který bude probíhat v angličtině a je placený, je součástí programu celoživotního vzdělávání ČVUT. Účastníci po jeho úspěšném absolvování obdrží oficiální mikrocertifikát. Program kurzu je dostupný na webové stránce https://czv.cvut.cz/ai-mastery/, přihlásit se lze zde.
Na snímku je prof. Tomáš Svoboda. Autorem fotografie je Petr Neugebauer, FEL ČVUT.