Novinky

Algoritmy strojového učení i robotická kůže. Nové centrum pokročilé robotiky stvrdilo memorandum mezi ČVUT a korejským institutem KIRIA

Pro absolventy a absolventky Pro studenty a studentky Pro uchazeče a uchazečky Pro zaměstnance a zaměstnankyně Věda a výzkum

Českému vysokému učení technickému v Praze (ČVUT) se otevírají nové možnosti mezinárodní spolupráce v oblasti špičkového výzkumu. V prostorách pražského Lichtenštejnského paláce rektor ČVUT Vojtěch Petráček a prezident Korejského institutu pro rozvoj robotického průmyslu (KIRIA) Chul Ho Kang 7. května 2025 podepsali memorandum o vzniku Pokročilého průmyslového centra robotiky. Nové centrum bude působit jako strategická brána pro spolupráci mezi Jižní Koreou a Evropskou unií v oblasti robotiky a umělé inteligence.

Centrum bude umístěno v kampusu ČVUT, předpokládá se využití prostor Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT). Vznikne za podpory korejského Ministerstva obchodu, průmyslu a energetiky (MOTIE) a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR. Zatímco ČVUT poskytne zázemí, korejská strana bude dohlížet na založení a provoz centra a zajišťovat účast korejských firem a institucí.

„ČVUT je excelentní institucí jak v oblasti vzdělávání, tak výzkumu. Každé podobné rozšíření spolupráce umožňuje našim vědcům a studentům držet krok s celosvětovou špičkou,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Spolupráce navazuje na dohodu podepsanou mezi ČVUT a korejskými partnery již v září 2024. Do nové iniciativy jsou zapojeny Fakulta strojní, Fakulta elektrotechnická a CIIRC ČVUT. Cílem je společný výzkum a vývoj robotických technologií – například nových algoritmů strojového učení založeného na fyzikálním modelování či tzv. robotické kůže pro přirozenější interakci mezi člověkem a strojem.

„ČVUT má velkou výzkumnou kapacitu v oblastech, kde se prolíná robotika a umělá inteligence. Připravované centrum přispěje k dalšímu rozvoji v dané oblasti a nabídne mimo jiné nové možnosti smluvního výzkumu,“ doplňuje prof. Tomáš Svoboda, proděkan Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Centrum bude sloužit také studentům, kteří se budou moci zapojit do výzkumných projektů i využít možnosti výměnných pobytů v Jižní Koreji. ČVUT dlouhodobě podporuje aktivní zapojení studentů do mezinárodního výzkumu.

Očekávané otevření centra je naplánováno na září 2025. České firmy tak brzy získají přímý přístup ke špičkovému know-how a novým řešením, která jim pomohou posunout robotizaci jejich výroby a zvýšit konkurenceschopnost na globálních trzích.

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk