Lidé

doc. Ing. Radoslav Bortel, Ph.D.

Archiv PhD studentů

Ing. Jan Šebek, Ph.D.

Katedra teorie obvodů

Analýza nezávislých komponent pro předzpracování elektroencefalogramu

Disertační témata

Metody zpracování signálů a optimalizace hardware pro parametrické akustické měniče

• Program: Akustika
  • Katedra: Katedra teorie obvodů
    • Popis:
      Z hlediska zpracování signálů jsou parametrické reproduktory řady vysílačů, řízené pomocí technik tvarování vyzařovací charakteristiky (beamforming). Pomocí vhodných algoritmů je možné generovat signály jednotlivých emitorů tak, aby byl výsledný svazek vyzářen jenom do požadované oblasti, nebo aby se signál do určené oblasti nevyzařoval. Parametrické reproduktory typicky využívají techniku pasivní demodulace ultrazvukových vln, kde zářiče primárně emitují modulovaný signál v ultrazvukovém pásmu, který se následně nelinearitou prostředí demoduluje do akustického pásma. Díky krátké vlnové délce ultrazvukových vln je tak možné dosáhnout dobrou kontrolu nad vyzařovaným paprskem při minimálních rozměrech výsledné řady zářičů. Současné problémy parametrických reproduktorů zahrnují především nelineární zkreslení výsledných akustických signálů, problém s generováním akustických signálů na nízkých frekvencích (<300Hz) a částečné nežádoucí postranní vyzařování. Konstrukce parametrických reproduktorů se také musí vypořádat s omezenou šířkou pásma komerčně dostupných ultrazvukových měničů. Cílem dizertační práce je prakticky zrealizovat systém parametrického reproduktoru a hledat techniky pro zlepšení jeho vlastností a funkcionality. Doktorand by měl především zvážit možnosti zapojení technik tvarování vyzařovací charakteristiky pro elektronické řízení směru a směrovosti systému, úpravu modulačních algoritmů pro snížení výsledného zkreslení a možnosti zapojení alternativních ultrazvukových měničů s vyšší šířkou pásma. Systémy zrealizované v rámci dizertační práce mohou najít praktické uplatnění například v informačních systémech budov (obchody, muzea, školy), v navigačních systémech pro slepce, v automobilech nebo ve výstražných systémech.

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk