Podpořit práci Pavlíny Koutecké můžete ve veřejném hlasování až do 20. listopadu zde: 2023 | IT SPY. Cenu široké veřejnosti si odnese finalista s největším počtem hlasů.
Fakulta elektrotechnická ČVUT bude mít ve šanci ve finále 14. ročníku IT SPY prodloužit unikátní sérii vítězství, která trvá od roku 2018 - v loňském roce si hlavní cenu odnesl Jiří Ulrich, v ročníku 2021 Jindřiška Deckerová jako vůbec první žena. V předchozích dvou ročnících prestižní titul putoval do rukou Šimona Mandlíka a Jana Bayera. Všichni čtyři jsou absolventy studijního programu Otevřená informatika.
Algoritmus, jak naplánovat provoz operačních sálů
Práce Pavlíny Koutecké pomáhá plánovat využití operačních sálů v nemocnicích pomocí algoritmu branch-and-price, a to tak, aby docházelo k co nejoptimálnějšímu vytížení a prioritnímu vyřešení nejdůležitějších operačních výkonů. Algoritmus je v práci hodnocen na syntetických instancích generovaných na základě nastavení reálných nemocnic a výsledky ukazují významné snížení počtu vyřešených pricing problémů (přes 40 %) a snížení výpočetního času (více než 10 %) ve srovnání s původní metodou.
Účast Pavlíny Koutecké ve finále je navíc dalším potvrzením pozitivního trendu, kterým je stále vyšší účast mladých informatiček a jejich umístění na předních příčkách této soutěže. Ambasadoři soutěže vybírali letos soutěžní práce z téměř 1200 projektů, které byly obhájeny v minulém akademickém roce na českých a slovenských vysokých školách. Letošnímu ročníku dominovaly učící se algoritmy, tedy využití umělé inteligence.
O soutěži IT SPY
IT SPY je oficiální soutěž českých a slovenských univerzit o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a informačních technologií. Po odborné stránce soutěž zaštiťují česká a slovenská sekce celosvětové profesní organizace ACM. Cílem soutěže je podpořit studenty v jejich studiu a pomoci jim uplatnit tuto snahu i výsledky v praxi. Každoročně mohou fakulty prestižních českých a slovenských univerzit nominovat až 10 % z celkově obhájených prací svých studentů. Jejich kvalita je pak posuzována akademickou porotou z pohledu rešerše, výzkumu, vyhodnocení řešení a realizace. Soutěž organizují české a slovenské univerzity a Czech and Slovak ACM Chapters (acm.org) a přední český software house Profinit.