Novinky

Učte se design integrovaných obvodů u těch nejlepších. Na letní škole FEL ČVUT budou přednášet profesoři z Tchaj-wanu

Pro studenty a studentky

Tchaj-wan je světová jednička v oblasti výroby a testování čipů a dvojka v oblasti polovodičových pamětí. Letní škola pokročilého designu integrovaných obvodů, kterou pořádá FEL ČVUT ve spolupráci s tchajwanským výzkumným polovodičovým institutem od 17. do 29. června 2024, nabídne čtyřem desítkám studentů skvělou příležitost seznámit se s tím, jak vypadá výuka v podání těch nejlepších: přednášky povedou profesoři Poki Chen a Lih-Yeh Chiou z prestižních institucí - NTUST a NCKU.

„Tchajwanští profesoři přinášejí zkušenosti přímo od zdroje. Jejich univerzity jsou totiž navázány na největší výrobce čipů na světě a jejich studenti se během studia setkají s reálným procesem výroby čipů,” představuje největší lákadlo kurzu dr. Vladimír Janíček z katedry mikroelektroniky Fakulty elektrotechnické ČVUT, jež praktickou i teoretickou výuku organizuje ve svých laboratořích.

Dvoutýdenní kurz pokrývá aplikační oblasti návrhu analogových a digitálních obvodů a navazuje tak na základní kurzy vyučované v rámci klasického studia na FEL. Určen je ale pro širší okruh zájemců. „Cílíme na všechny zájemce o problematiku návrhu integrovaných obvodů i mimo Českou republiku, kteří mají alespoň základní znalosti navrhování čipů. Jde nám o to ukázat, že proces návrhu je v podstatě velmi jednoduchá záležitost, kde současné výkonné počítače a dobrý návrhový software udělají většinu práce za nás,” vysvětluje zacílení školy dr. Janíček.

Letní škola na FEL ČVUT je pilotním kurzem přenášejícím unikátní znalosti kolegů z Tchai-wanu s cílem rozšířit jejich impakt na evropské studenty a navazuje tak na nedávno podepsané memorandum o spolupráci mezi ČVUT a Taiwan Semiconductor Research Institute – TSRI. Oba subjekty rovněž uzavřely smlouvu o „kultivaci talentů v IC designu“. Ta mimo jiné předpokládá vzdělávání studentů ČVUT v tréninkovém výzkumném centru TSRI, jež má vzniknout v prostorách ČVUT. Po pěti letech by takto proškolených studentů mělo být více než 500. ČVUT by také mělo zajistit spolupráci na výzkumu s dalšími vybranými evropskými univerzitami, přičemž výzkum a výuka by měly být plně hrazeny z tchajwanských prostředků.

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk