En-Meter M

Indikace aktivity spotřebiče a odběru energie kdykoli a odkudkoli pomocí IoT.

Proč jsem se pustil do vývoje produktu?

Krabička, která se připevní na napájecí kabel, dokáže monitorovat odběr elektrického spotřebiče a data odesílat prostřednictvím sítě internetu věcí (IoT). Tak funguje inteligentní sonda pro bezkontaktní indikaci aktivity spotřebičů a odběru energie, jež právě prochází poslední fází testování v terénu. Tým doc. Jiřího Vodrážky, vedoucího katedry telekomunikační techniky FEL ČVUT, se dlouhodobě zabývá technologiemi internetu věcí (IoT) a komunikačními systémy pro chytré energetické sítě (Smart Grid) i jejich měření (Smart Metering). En-Meter M je další v rodině chytrých řešení.

Jaké problémy svým zákazníkům řeší?

En-Meter M je vhodný po následující využití:

 • Sledování a vyhodnocení stavu elektrických spotřebičů, např. lamp pouličního osvětlení, čerpadel, topných systémů.
 • Orientační sledování elektrické energie na jakémkoli místě napájecího kabelu pro jeden či skupinu spotřebičů.
 • Získávání dat pro optimalizaci spotřeby energie ve firmách, institucích, budovách.
 • Hlídání odběru smožností generování alarmů při neočekávaném chování (detekce nežádoucí aktivity v objektu).

Rozdíl oproti stávajícím standardním řešením odečtu energie je, že inovativní sonda „En-Meter M“ nemusí být zapojena do elektrického okruhu a lze ji využít k monitorování spotřeby elektrické energie v podstatě kdekoli a kdykoli.

Využívá se bezkontaktní snímání pomocí magnetického senzoru v blízkosti napájecího kabelu libovolného spotřebiče, skupiny spotřebičů či celé napájecí větve. Senzor se přiloží k napájecímu kabelu a mechanicky jednoduše upevní např. páskou. Má vlastní bateriové napájení a data posílá bezdrátově přes globální IoT síť Sigfox, nebo síť LoRa. Data je pak možné sledovat na webovém portálu, včetně přepočtu na odhadovaný odběr elektrické energie.

Unikátnost řešení spočívá mimo jiné v možnosti uživatelsky si nakonfigurovat režim odesílání dat a zvolit si způsob jejich vyhodnocení. Předpokládáme využití u celé řady firem a institucí, které potřebují mít aktuální přehled o spotřebě elektrické energie a data k optimalizaci odběru. Řešení jim umožňuje snižovat náklady tím, že budou moci například směřovat dodávku energie do časů, kdy je cenově výhodnější sazba.

Fáze vývoje produktu

V tuto chvíli probíhá testování sond v Řeži u Prahy, kde vývojáři ověřují monitorování činnosti lamp pouličního osvětlení. Dále testují hlídání odběru s možností detekce nežádoucí aktivity ve sledovaném objektu.

Monitorování celé skupiny lamp jedním zařízením tak za nízkou cenu může pomoci udělat z obyčejných lamp něco, co se blíží inteligentnímu osvětlení. Sonda se tak stává nadějnou komponentou v konceptu „chytrých měst“, ale má potenciál se uplatnit i v průmyslu ke sledování nejrůznějších strojů a hlídání jejich činnosti např. v rámci prediktivní údržby.

Řešení je chráněno užitným vzorem „Zařízení k dálkovému bezkontaktnímu monitorování aktivity elektrických spotřebičů“ (č. zápisu 34434).

Způsob komercializace

ČVUT je schopna dodat jednotky kusů. Pro sériovou výrobu hledáme partnera.

Technická specifikace

Technické parametry:

 • Bezdrátový přenos Sigfox vpásmu ISM 868MHz
 • Zobrazení hodnot na webovém portálu, případně přes API
 • Způsob snímání: bezkontaktní (magnetický senzor)
 • Rozsah měřeného příkonu typicky: 0,1až 4 kW
 • Napájení2xbaterie CR123A, životnost typicky 2roky při odečtech sintervalem 1 hod.
 • Rozsah pracovní teploty: -20º až85º C, stupeň krytí: IP40
 • Rozměry(bez příchytek kabelu): 65x 45 x 32mm
 • Indikace aktivity elektrického spotřebiče typu zapnuto –vypnuto
 • Orientační měření odebíraného proudu a příkonu elektrického spotřebiče
 • Odhad odběru energie na základě posloupnosti odečtených dat
 • Volitelné intervaly odečtuhodnot (typicky 1 den, 1 hodina, 15 min.)
 • Jednoduchá montáž – senzor se jednoduše připáskuje k přívodnímu kabelu
 • Levný provoz – senzor je napájen z baterie s dlouhou životností a poplatek za využití komunikace je velice nízký (roční předplatné)

Máte o tuto technologii zájem?

V případě zájmu o naše technologie, produkty a služby kontaktujte telefonicky nebo e-mailem koordinátora pro transfer technologií:

Za stránku zodpovídá: Ing. Mgr. Radovan Suk