Charakteristika programu EK

Studijní program Elektronika a komunikace (EK) klade důraz na teoretické znalosti i praktický rozhled v oblasti elektronických systémů, komunikačních technologií a sítí, audiovizuální techniky i zpracování signálů. Absolventi a absolventky tohoto programu dokážou s přispěním logického uvažování nejen vymýšlet, ale i navrhovat elektronické systémy a sofistikované přístroje, a uvádět je reálně do provozu. Proto jsou tak žádaní napříč technickými obory.

Špičková úroveň informatiky

V současnosti existuje silná poptávka po odbornících na informační technologie, která - s ohledem na současné trendy - bude ještě delší dobu přetrvávat. Umět programovat je dnes zcela zásadní inženýrskou dovedností. V programu EK se naučíte porozumět funkční principům elektronických součástek, což vám usnadní studium informatiky.

Prohloubení elektrotechniky

Technologie míří skokově kupředu a to, co je dnes moderní, může být zítra prehistorické. Studující programu EK jsou systematicky vyučováni v tom držet krok s dobou, bleskurychle se přizpůsobit změnám a adekvátně na ně reagovat. V programu EK si vyzkoušíte testovat zapojení, navrhovat plošné spoje a stavovat prototypy.

Detailní znalosti komunikačních technologií

EK nabízí svým studujícím skvělou pracovní perspektivu, rozsáhlé znalosti a také velké množství studijních možností. Výsledkem studia jsou široké teoretické znalosti i praktický rozhled v oblasti elektronických systémů, komunikačních technologií a sítí, audiovizuální techniky i zpracování signálů.

Co se naučíte?

 • Ovládat postupy pro efektivní zpracování a analýzu různých druhů signálů a modulací,
 • zpracovávat audio a video – chápat jednotlivé systémy jako vzájemně propojený celek,
 • detailně znát pevné a bezdrátové komunikační technologie – např. jednotlivé radiové či optické komponenty, 
 • optimalizovat síť a směřovat datový tok na vyšší vrstvy komunikace.

Jak učíme?

Soustředíme se jak na teorii tak na praxi. Od nezbytné teorie se na EK brzy dostanete k praktickým úkolům. Studenty a studentky vybavíme znalostmi jak pro návrh elektronických systémů, konstrukci elektronických přístrojů nebo jejich komponent, tak znalostmi funkčních principů elektronických součástek a integrovaných obvodů.

Pomáhat se dá i fyzikou

Znalosti fyziky aplikujete při navrhování speciálních technologií - elektronických systémů, komunikačních technologií a sítí, audiovizuální techniky i zpracování signálů -, které budou pomáhat lidem ještě spoustu následujících let.

Řešíme problémy reálného světa, ne šuplíkovou vědu

Pod pojmem “navrhovat elektronické systémy” si představte reálné návrhy reálných systémů. Čeká vás praktické využití získaných dovedností a jejich aplikace na skutečné výrobní komponenty a novodobé technologie. Preferujete-li možnost tvořit realitu vlastníma rukama, je EK tím pravým programem pro vás.

Druhý titul ze zahraničí

Během magisterského studia máte možnost vycestovat do zahraničí. Ve Francii nebo na Taiwanu naberete zkušenosti, procvičíte si jazyk a vrátíte se s druhým diplomem. Double Degree program můžete absolvovat na National Taiwan University of Science and Technology nebo s institucí EURECOM.

Spolupracujeme se zvučnými jmény

Spolupracujeme s řadou významných technologických firem a spousta zadání závěrečných prací vyplývá z jejich skutečných potřeb. Evropská kosmická agentura ESA, Evropská organizace pro jaderný výzkum CERN, Rohde & Schwarz, ST Microelectronics, Texas Instruments, O2, Cetin, T-Mobile, Vodafone, Alcoma, Cesnet, Bosch, ČEZ - to je jen výčet společností, se kterými program EK dlouhodobě spolupracuje. A vy můžete také.

Co dalšího program EK nabízí?

 • Navazující magisterský program EK, který prohlubuje znalosti z bakaláře a nabízí konkrétní specializace.
 • Bohatě vybavené laboratoře s moderními přístroji a experimenty.
 • Laboratoře téměř všech odborných předmětů, které nabízí možnost vyzkoušet si věci, ke kterým byste se jinak těžko dostali.
 • Doučovací kurzy matematiky, fyziky, programování, bastlení a kutění (making) před začátkem studia.
 • Příležitost absolvovat část navazujícího magisterského studia v zahraničí a vrátit se s druhým diplomem. Takzvaný Double Degree program můžete absolvovat na Taiwanu nebo ve Francii.
 • Možnost zapojit se do výzkumných skupin, které řeší systémy pro vesmírné sondy, senzory pro autonomní vozy, 5G i 6G sítě, internet věcí, přenos dat pomocí LiFi nebo protokoly pro komunikaci autonomních dronů.
 • Šanci zorientovat se i bez předchozích zkušeností. Studijní program EK je sestaven tak, aby studium zvládl každý, ať už přichází z gymplu nebo průmyslovky.

Proč studovat tento program na naší fakultě?

Ve všech studijních programech naší fakulty spojujeme elektroniku a informatiku. Pájky, jedničky a nuly. Naučíme vás věci vymyslet, vlastnoručně postavit i naprogramovat. S důrazem na individuální přístup, nadčasovost vzdělání a stoprocentní uplatnění ihned po dokončení studia.

n důvodů, proč studovat FEL

Za stránku zodpovídá: prof. Ing. Stanislav Zvánovec, Ph.D.